PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy umowy na dofinansowanie z UE transportu publicznego? Jest odpowiedź

  • Michał Wroński    17 maja 2017 - 07:56
Kiedy umowy na dofinansowanie z UE transportu publicznego? Jest odpowiedź
Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych. (fot. PTWP)

O miejskich inwestycjach w transport publiczny rozmawiamy z Przemysławem Gorgolem, dyrektorem Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przemysław Gorgol był gościem IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Miasta zainteresowane dofinansowaniem z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektów dotyczących transportu publicznego miały do końca ubiegłego roku czas na złożenie wniosków w tej sprawie…

I złożyły.. Dokładnie 41 projektów.

I co się teraz z tymi wnioskami dzieje?

Aktualnie trwa ich ocena. Projekty były na różnym etapie przygotowania, więc jedne dają szansę na szybsze podpisanie umów, podczas gdy inne będą musiały jeszcze poczekać, bo mamy do nich trochę uwag. Trudno powiedzieć kiedy to konkretnie nastąpi, bo uzupełnienia i niezbędne poprawki są po stronie miast i to od ich efektywności w dużej mierze zależy to, kiedy będziemy mogli zamknąć ten proces. Generalnie pierwsze umowy chcemy podpisywać w połowie roku, a cały proces zamknąć do końca roku.

Czytaj : Nowe linie tramwajowe: Miasta w całej Polsce chcą budować

Czy wszystkie złożone wnioski otrzymają dofinansowanie?

Wszystkie mają formalnie zagwarantowane finansowanie ponieważ są na wykazie projektów zidentyfikowanych. Oczywiście muszą spełnić niezbędne wymogi, a zatem jeśli się okaże, że jakieś wymogi związane ze stanem przygotowania nie zostały spełnione, to taki projekt tego dofinansowania nie otrzyma. Póki co jednak takich projektów nie widzimy, więc być może to będzie tylko kwestia tego, kiedy dany projekt da wyjaśnienia, aby można było z formalnego punktu widzenia zamknąć proces.

Czy wówczas jakieś pieniądze zostaną jeszcze na wsparcie transportu niskoemisyjnego?

Teoretycznie nic nie zostanie, bo idea była taka, że te projekty wypełniają całą pulę i tak – póki co – jest. Natomiast wiadomo, że będą przetargi i procesy doprecyzowujące zakres inwestycji, więc w praktyce może się okazać, że z tych pieniędzy coś jeszcze zostanie i wówczas będzie ewentualnie przestrzeń na jakieś nowe projekty.

Dużo się ostatnio mówi o elektromobilności. Czy znalazło to swój wyraz w złożonych do CUPT-u wnioskach?

Mamy 11 projektów związanych z transportem elektrycznym. Planujemy ok. 255 autobusów, są też elementy związane z transportem trolejbusowym w Gdyni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.