PARTNER PORTALU
  • BGK

Klaster wzorniczy otrzymał wsparcie z UE

  • PAP    29 grudnia 2011 - 15:32
Klaster wzorniczy otrzymał wsparcie z UE

Prawie milion złotych wsparcia ze środków Unii Europejskiej otrzymał – na opracowanie strategii funkcjonowania – klaster wzorniczy LabDesign, działający przy Kieleckim Parku Technologicznym.
Klaster ma być platformą współpracy w zakresie wzornictwa przemysłowego i użytkowego dla przedsiębiorców, designerów i naukowców.

Jak poinformował w czwartek kierownik Działu Doradztwa i Transferu Technologii parku technologicznego Dominik Kraska, klaster ma świadczyć innowacyjne usługi dla firm, w zakresie wzornictwa, trójwymiarowego modelowania komputerowego i opracowywania strategii wejścia nowych produktów na rynek.

„Wszystkie te usługi będą świadczone na rzecz regionalnych przedsiębiorstw bezpłatnie, na bazie nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt komputerowy i oprogramowanie” – dodał Kraska.

Porozumienie o współpracy w ramach klastra LabDesign podpisali w lutym: miasto Kielce, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego, Kieleckie Centrum Kultury, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Kielecki Park Technologiczny.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski (zabierz głos/oceń prezydenta) wyjaśniał wówczas, że wzornictwo przemysłowe wpisuje się w rozwój Kielc jako „miasta usług” w dziedzinie targów i wystawiennictwa, kultury, sztuki i zdrowia. W jego opinii wzornictwo przemysłowe, jako przedsięwzięcie interdyscyplinarne ma ogromny wpływ dla rozwoju regionu.

Założyciele LabDesign uznali, że klaster skoncentruje się na realizacji zadań w zakresie badań, wdrożeń, promocji wzornictwa przemysłowego i użytkowego, grafiki, architektury oraz innych dziedzin, które wpisują się w ogólne pojęcie wzornictwa.

Chodzi m.in. o wspólne wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, w tym pomoc w tworzeniu i rozwijaniu innowacyjnych firm, marek, produktów, wzorców i technologii; stymulowanie efektywnej współpracy producentów z projektantami; zapewnienie absolwentom wyższych uczelni kształcących projektantów startu zawodowego.

W Kieleckim Parku Technologicznym trwają prace nad opracowaniem strategii funkcjonowania klastra i określeniem jego przyszłych działań. Przedsięwzięcia uzyskało prawie milion złotych wsparcia, ze środków unijnego programu operacyjnego kapitał ludzki.

Kielecki Park Technologiczny – to wielofunkcyjny teren aktywności gospodarczej z nowoczesną infrastrukturą technologiczną, budowaną kosztem 85 mln zł dzięki pomocy unijnej. W listopadzie otwarto w nim Inkubator Technologiczny, a do końca marca 2012 roku powstanie Centrum Technologiczne.

Politechnika Świętokrzyska kształci m.in. architektów i specjalistów w dziedzinie komputerowego wspomagania wytwarzania, a kielecki uniwersytet w zakresie wzornictwa, komunikacji wizualnej oraz grafiki projektowej i reklamowej. Z kolei Kieleckie Centrum Kultury organizuje Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion, a Muzeum Zabawek i Zabawy – konkurs dla projektantów „Zabawka przyjazna dziecku”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.