PARTNER PORTALU
  • BGK

Klastrowe obawy o unijne finansowanie

  • ZWI    23 maja 2013 - 11:28
Klastrowe obawy o unijne finansowanie

Obecnie prawdopodobnie najbardziej interesują zarządzających klastrami zasady obowiązujące w nowej perspektywie finansowania na lata 2014-2020. Czy polscy przedsiębiorcy współpracujący w ramach klastrów mają się w związku z tym czego obawiać?
Klastry zmieniają gospodarkę. W Polsce jest ich ponad 200 klastów, a w całej Europie blisko dziesięć razy więcej.

Czytaj też: Publiczna pomoc średnio zadowala klastry

Programowanie perspektywy finansowej na lata 2014-2020 zakłada wsparcie kluczowych inicjatyw rozwojowych, dzięki funduszom pozyskanym ze Wspólnych Ram Strategicznych, środków unijnych i przy współfinansowaniu krajowym.

Jednym z celów programowania będzie popieranie innowacyjnych podmiotów, w tym klastrów i konsorcjów. Jak na razie szczegóły przyszłej perspektywy nie są dokładnie znane, jednak osiągnięcie celu strategicznego będzie zależne od realizacji założeń w trzech obszarach: sprawne i efektywne państwo, konkurencyjna gospodarka oraz spójność społeczna i terytorialna.

Konkurencja nie wyklucza współpracy

Pomimo, iż celem kooperujących w ramach klastrów przedsiębiorstw jest zysk - są one jednak o krok przed firmami „pozaklastrowymi". - Dlaczego? Bo potrafią łączyć współzawodnictwo z współdziałaniem. Powiedzenie zgoda buduje - niezgoda rujnuje sprawdza się również w biznesie - w silnej grupie łatwiej jest przetrwać, uzyskać niezbędne informacje, a także pozyskać klientów i fundusze.

Mimo to, część przedsiębiorców działających w ramach klastrów ma wiele wątpliwości w związku z nadchodzącymi zmianami, które niesie programowanie perspektywy finansowej 2014-2020. W aktualną sytuację dobrze wpisuje się zatem dyskusja na temat przyszłości polskich klastrów i nowych zasad ich finansowania.

O klastrach - tak istotnych podmiotach dla rozwoju gospodarki - 3 czerwca w Sejmie RP podczas I Kongresu Klastrów Polskich rozmawiać będą przedstawiciele rządu oraz przedstawiciele klastrów. Tematy dyskusji będą dotyczyły m.in.: finansowania rozwoju klastrów w nowej perspektywie finansowej w obliczu Programu Operacyjnego 2014-2020 oraz zagrożeń z tym związanych.

Oprócz tego, na Kongresie podejmowane będą inne zagadnienia związane z problematyką klastrową w Polsce, czyli ograniczenia administracyjne, finansowe i społeczne, a także problemy organizacyjne w klastrach.

Jak podkreśla Bogdan Węgrzynek wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie: Przed klastrami pojawiają się nowe wyzwania. I Kongres Klastrów Polskich to wydarzenie przełomowe, spotkanie osób decyzyjnych i autorytetów. Aby przetrwać w nowej rzeczywistości musimy dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Wymiana doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i reprezentantami władz jest pierwszym krokiem do budowania sprawnej i dynamicznej gospodarki, a także tworzenia i utrzymywania rozpoznawalnych polskich marek w przestrzeni międzynarodowej.

Więcej informacje znajdują się na stronie www.klastrypolskie.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.