Klasztor z klimatyzacją dzięki Unii

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski
  • 12-09-2011
  • drukuj
Kosztem ponad 17,5 mln zł wyremontowano i dostosowano do nowych funkcji klasztor w Hebdowie, drugi – po tynieckim – najstarszy tego typu obiekt w Małopolsce.
Klasztor z klimatyzacją dzięki Unii
W klasztorze, którego początki sięgają drugiej połowy XII w., powstało centrum „Wiara i Kultura” z salami wykładowymi, hotel z 27 pokojami, restauracja, muzeum – informuje „Dziennik Polski”.

Wszystkie pokoje hotelowe są klimatyzowane, mają dostęp do bezprzewodowego internetu i telewizji satelitarnej. Obiekt ma służyć organizacji szkoleń, konferencji, imprez okolicznościowych, wystaw.

„Cała sztuka polegała na tym, by powstał obiekt nowoczesny, jednak przy zachowaniu i wyeksponowaniu jego walorów historycznych. W przeciwnym razie można było po prostu wybudować nowy hotel” – podkreśla Piotr Białko, odpowiedzialny za prace konserwatorskie w budynku.

Przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józef Matras ocenia, że dla klasztoru nadchodzi nowa epoka. „Jako pijarzy mamy nadzieję, że klasztor stanie się jak dawniej centrum duchowym i kulturalnym regionu. Przyciągnie zwiedzających i pielgrzymów, stanie się atrakcją kulturalną dla mieszkańców i przybyszy z daleka” – mówi.

Modernizacja była możliwa dzięki pozyskaniu środków z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W zapewnieniu udziału własnego zakonowi pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje „Dziennik Polski”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

co, mój komentarz był zbyt mądry konkretny- czarna cenzura nie przepuściła, trudno i tak będę komentował i pisał prawdę czy im się to podoba czy nie. Rozdział kościoła od Państwa i tak nastąpi i to już niedługo a majątki nam oddadzą, nie ma obawy.To wszystko co teraz posiadają jest wspólne i należy ...do narodu polskiego a nie do KK. rozwiń

Pan Świecki, 2011-09-12 16:57:20 odpowiedz

a jak sobie ojczulkowie załatwili, ze nie jest to pomoc publiczna? Dziwne, że unia, scigająca z satelity stan upraw, nie widzi, że za pieniądze wszystkich unijnych podatników czarni w Polsce kręcą lody i budują nowy Watykan.

leda, 2011-09-12 15:24:14 odpowiedz

klimatyzacja w klasztorze na 1 miejscu.

PIEROG, 2011-09-12 12:08:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE