PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna rewitalizacja w Chęcinach. Powstanie park miejski

  • aw/pap    2 maja 2017 - 14:28
Kolejna rewitalizacja w Chęcinach. Powstanie park miejski
Miasto ciągle "rośnie"- mówi o Chęcinach burmistrz miasta (fot.Wikimedia Commons/Jarosław Roland Kruk)

Park z oczkiem wodnym, miejscami do wypoczynku wśród zieleni oraz terenami rekreacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych powstanie na dwuhektarowej działce w centrum Chęcin.
• Gmina niedawno rozstrzygnęła konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej parku.

• Inwestycja o wartości ok. 3 mln zł ma być współfinansowana z funduszy UE.

• Przedsięwzięcie jest częścią kolejnego etapu rewitalizacji miasta, który chce realizować w obecnej unijnej perspektywie finansowej lokalny samorząd. 

 

Jak powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski, park zostanie zbudowany na dwuhektarowej działce w centrum miasta, na mocno zdegradowanym terenie po byłej ubojni. Gmina na potrzeby inwestycji dokupiła też okoliczne dodatkowe tereny od osób prywatnych.

- Świetna jest lokalizacja tego terenu, jeśli chodzi o łączność starego miasta z nową częścią Chęcin - osiedlem Północ. Miasto ciągle "rośnie", jeśli chodzi mieszkańców. Park będzie miejscem odpoczynku zarówno dla nich jak i turystów - w ubiegłym roku odwiedziło nas ponad pół miliona zwiedzających- opisywał Jaworski.

Działka, na której ma powstać park miejski, znajduje się w pobliżu ośrodka zdrowia, hali widowiskowo-sportowej i największych szkół w gminie. W okolicy będą także budowane przedszkole i żłobek.

W parku ma być dużo nasadzeń różnych gatunków drzew, krzewów i kwiatów. W alejkach znajdą się stylowe ławki oraz zacieniona altana. Zaplanowano także budowę podświetlanego oczka wodnego z pomostem. Dla dzieci powstanie plac zabaw, z obiektami nawiązującymi stylistyką do górującego nad miastem średniowiecznego zamku oraz skate park dla młodzieży. Starsi będą mogli skorzystać z plenerowej siłowni. Cały teren będzie oświetlony, zainstalowane zostaną także - dla bezpieczeństwa odwiedzających park - kamery monitoringu.

- Chciałbym, by była to wizytówka miasta i gminy - podkreślił Jaworski.

Budowa parku ma się rozpocząć w 2018 r., a koszt inwestycji szacuje się na ok. 3 mln zł. Gmina część środków na ten cel chce pozyskać z funduszy UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, w ramach działania dotyczącego rewitalizacji.

Drugą częścią projektu związanego z rewitalizacją Chęcin ma być zagospodarowanie budynku po byłej spółdzielni kółek rolniczych na potrzeby m.in. miejskiej biblioteki i domu seniora (koszt ok. 2 mln zł).

W poprzednich latach w ramach rewitalizacji, kosztem ok. 10 mln zł (część środków pochodziła z funduszy UE) gruntownie odnowiono historyczne centrum miasta - tzw. górny i dolny rynek oraz okoliczne uliczki.

Chęciny są miastem o średniowiecznym rodowodzie. Wśród turystów znane są przede wszystkim z ruin królewskiego zamku, którego początki sięgają XIII i XIV wieku. Zabytek niedawno odnowiono. Obecnie Chęciny są siedzibą gminy wiejsko-miejskiej wchodzącej w skład powiatu kieleckiego. Położone są przy drodze krajowej nr 7, tuż obok węzła "S-7 Kielce-Południe". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.