PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne umowy na świętokrzyską kanalizację i wodociągi

  • PAP/PSZ    23 listopada 2017 - 16:24
Kolejne umowy na świętokrzyską kanalizację i wodociągi
(fot. Shutterstock)

Inwestycje związane z budową lub modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków - w tym przydomowych - oraz ujęć wody zrealizuje 10 świętokrzyskich gmin dzięki około 14,5 mln zł unijnego wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W czwartek 23 listopada w Skalbmierzu umowy na dofinansowanie projektów podpisali przedstawiciele lokalnych władz i zarządu województwa świętokrzyskiego.

Gmina Skalbmierz otrzymała ponad 1,5 mln zł z UE na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w kilkunastu miejscowościach. Burmistrz Michał Markiewicz poinformował, że koszt całego projektu to 2,4 mln zł - wkład własny będzie pokryty z budżetu samorządu. "Do tej pory 82 osoby (gospodarstwa - red.) wyraziły akces do projektu, choć zainteresowanie przedsięwzięciem jest większe. Być może te potrzebny uda się zaspokoić w kolejnym rozdaniu funduszy" - dodał samorządowiec.

Obecnie gmina jest skanalizowana w 40 proc. Wkrótce ma być ogłoszony przetarg na realizację inwestycji, którą zaplanowano na 2018 r.

Niemal 2 mln zł dofinansowania (całkowity koszt projektu to ok. 4 mln zł) gmina Solec-Zdrój wykorzysta na budowę 15,4 km kanalizacji w pięciu miejscowościach ze 157 przepompowniami przydomowymi i jedną sieciową oraz na budowę około 2,5 km wodociągu w dwóch miejscowościach. Przy 14 gospodarstwach powstaną przydomowe oczyszczalnie ścieków.

"To gospodarstwa oddalone od zwartej zabudowy w miejscowościach, gdzie ze względów ekonomicznych i później eksploatacyjnych niemożliwa jest budowa sieci kanalizacyjnej" - wyjaśniał kierownik referatu inwestycji i rozwoju w soleckim Urzędzie Gminy Piotr Kalita.

Gmina Radków dzięki ponad 1,2 mln zł funduszy UE (całkowity koszt to około 3 mln zł) planuje m.in.: rozbudowę ujęcia wody w Świerkowie, sieci wodociągowej w miejscowościach Kossów i Dzierzgów oraz oczyszczalni ścieków w Radkowie.

"Urządzenia w ujęciu wody w Świerkowie pracują ponad 30 lat i są wyeksploatowane technicznie - to jedno z kilu ujęć dostarczających wodę w gminie, ale posiadające duże jej zasoby. Z kolei oczyszczalnia pracuje od 2004 r. - jej wydajność jest już ograniczona, stad konieczność rozbudowy o kolejny moduł" - powiedział wójt Stanisław Herej.

Infrastrukturę wodno-kanalizacyjną rozbuduje także gmina Stopnica (1,8 mln zł z UE). W gminie Obrazów sieć wodociągowa będzie wybudowana w miejscowościach Węgrce, Święcica, Wierzbiny i Komorna, a kanalizacyjna - w Świątnikach (niemal milion zł dofinansowania).

Samorząd Wilczyc planuje budowę w gminie przydomowych oczyszczalni oraz przebudowę istniejącej przepompowni na stację wodociągową wraz z wyposażeniem i modernizację zbiornika wyrównawczego w miejscowości Łukawa (ok. 700 tys. zł wsparcia).

Gmina Zagnańsk zbuduje kanalizację w dwóch miejscowościach (1,7 mln zł z UE), a gmina Kluczewsko - w jednej miejscowości (ok. 600 tys. zł z UE). Z kolei sieć wodociągową w dwóch miejscowościach gminy Włoszczowa wybuduje Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji (niemal 2 mln zł wsparcia). Także na budowę wodociągu ok. 1,8 mln zł z UE otrzymała gmina Raków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.