PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisarz Janusz Lewandowski krytycznie o Partnerstwie Wschodnim

  • PAP    2 listopada 2010 - 07:59
Komisarz Janusz Lewandowski krytycznie o Partnerstwie Wschodnim

Białoruska telewizja państwowa wyemitowała w poniedziałek wywiad z unijnym komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim, w którym krytycznie ocenił on rozwój unijnego Partnerstwa Wschodniego.
Zdaniem Lewadnowskiego partnerstwo stopniowo staje się "niewykorzystaną możliwością".

"Polityka bez pieniędzy jest tylko sloganem. Partnerstwo Wschodnie na pierwszym etapie było takim projektem. Teraz teoretycznie mamy pieniądze, ale, szczerze mówiąc, nie jesteśmy do końca przekonani do tego projektu i widzę, że przekształca się on stopniowo w niewykorzystaną możliwość" - powiedział Lewandowski.

"Według mnie Partnerstwo Wschodnie nie rozwija się, nie idzie naprzód tak, jak to początkowo zaplanowano. Do tej pory nie ma wyraźnego impulsu i widocznego rezultatu dla ludzi w Mińsku. Ludzie nie wiedzą, jak zmieni się ich dobrobyt w związku z realizacją PW. I to dotyczy nie tylko Białorusi, ale także Ukrainy; jest też kilka projektów z Rosją, ale one nie są realizowane" - wskazał unijny komisarz.
W kilkunastominutowym wywiadzie Lewandowski odpowiedział jeszcze na kilka pytań, dotyczących głównie kryzysu finansowego i jego efektów dla Europy. Białoruska telewizja pokazała rozmowę tuż po głównym wieczornym programie informacyjnym "Panorama".

Partnerstwo Wschodnie UE, zainaugurowane w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji, ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma krajami Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.