PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska będzie wspierać regiony, by nadrobiły zaległości

  • PAP/AK    6 marca 2018 - 19:50
Komisja Europejska będzie wspierać regiony, by nadrobiły zaległości
Kielce (fot. piotrbb Shutterstock.com)

„Odpowiednie wykorzystanie funduszy unijnych to problem nie tylko Polski, podobnie jest w innych krajach europejskich” - powiedział dyr. generalny DG REGIO Unit ds. polityki miejskiej i regionalnej Komisji Europejskiej Marc Lemaitre we wtorek w Kielcach.
  • Marc Lemaitre zaznaczył że spotkania z samorządowcami, przedsiębiorcami i młodzieżą są jednocześnie społecznymi konsultacjami nad przyszłym budżetem Unii Europejskiej.
  • Wielka Brytania już niedługo wyjdzie z Unii. Gdy to się stanie, cały dochód brutto spadnie o 15 proc. Tę lukę nie będzie łatwo wypełnić, musimy podjąć wiele wysiłku, aby nam się to udało - nie ukrywał.
  • Komisja Europejska będzie wspierać regiony tak, aby nadrobiły zaległości, które narosły w ciągu ostatnich trzech lat - zapewnił jednak.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej przebywa w regionie świętokrzyskim na zaproszenie Stowarzyszenia "Rozprawy o Europie", Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Lemaitre zaznaczył na wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie Targów Kielce, że spotkania z lokalnymi samorządowcami, przedsiębiorcami i młodzieżą są jednocześnie społecznymi konsultacjami nad przyszłym budżetem Unii Europejskiej. "Zastanawiamy się wspólnie, w jaki sposób moglibyśmy stworzyć założenia dla przyszłych programów operacyjnych. Takie założenia powstaną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Jest to o tyle ważne, że będą one nam służyć przez najbliższe dziesięć lat. To dla nas czas, aby zastanowić się, jak te założenia skonstruować i wysłuchać opinii różnych środowisk na ten temat" - powiedział Lemaitre.

"Dyskutujemy o potrzebie kontynuacji polityki spójności" - zaznaczył marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. "W świętokrzyskim wiemy, jak ta polityka jest istotna. Wykorzystujemy te środki od lat, rozwijamy infrastrukturę, umacniamy kapitał ludzki, ale w dalszym ciągu zmagamy się z problemami rozwojowymi. Świętokrzyskie w dalszym ciągu jest jednym z najbiedniejszych regionów w Polsce i chcemy wspólnie zastanowić się, co zrobić, jak wpisać się w te modele rozwoju, które proponuje Komisja Europejska, by maksymalnie wykorzystać te szanse dla dobra mieszkańców" - dodał Jarubas.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił podczas spotkania, że widzi jeden główny problem przy tworzeniu przyszłego budżetu Unii Europejskiej. "Nie wszystkie kraje członkowskie zdają sobie sprawę, że te wpłaty do tej wspólnej unijnej skarbonki służą dobru wspólnemu całej Unii Europejskiej. Musimy pamiętać o tym, że Wielka Brytania już niedługo wyjdzie z Unii. Gdy to się stanie, cały dochód brutto spadnie o 15 proc. Tę lukę nie będzie łatwo wypełnić, musimy podjąć wiele wysiłku, aby nam się to udało" - nie ukrywał.

Czytaj także: Szanse na utrzymanie dotychczasowego finansowania unijnego na poziomie europejskim są duże - uważa poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.

Dodał, że "jest jeszcze wiele innych tematów, co do których nie jesteśmy jeszcze odpowiednio przygotowani, aby sobie z nimi poradzić". "Przede wszystkim jest to ochrona wewnętrznych granic Unii Europejskiej. Ale są to również projekty związane z przemysłem zbrojeniowym, a także wszelkie działania ukierunkowane na rozwój i badania. Pamiętajmy, że świat w tej chwili rozwija się niezwykle szybko i UE nie może pozostać w tyle. Te kwestie, które dotyczą tego rozwoju, to szybkie komputery, sztuczna inteligencja, szybkie połączenia internetowe i internet 5G" - wskazał Lemaitre.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.