PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska za integracją Romów

  • PAP    7 kwietnia 2010 - 15:57

Komisja Europejska zaapelowała w środę do krajów członkowskich UE o wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych w celu społecznej integracji Romów. Zdaniem KE integracja szacowanej na 10-12 mln osób mniejszości jest wspólnym obowiązkiem państw i instytucji UE.
- Jako Unia oparta na silnych wartościach musimy zapewnić, by podstawowe prawa Romów były szanowane. Dyskryminacja wobec tej mniejszości etnicznej jest niedopuszczalna - powiedziała komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding. - Uwzględnienie ich problemów przynosi korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom. Jedynie dzięki trwałemu i skoordynowanemu działaniu możemy wprowadzić rzeczywiste zmiany z korzyścią dla Romów w całej Europie - dodała.

- Romowie nie potrzebują osobnego rynku pracy, szkół, które kontynuują segregację dzieci Romów, ani powtórki gett romskich. Naszym celem jest, by Romowie byli akceptowani na równych warunkach i zintegrowani ze społeczeństwem. Europejski Fundusz Społeczny jest potężną dźwignią wspierającą to przekrojowe podejście" - zauważył z kolei komisarz ds. społecznych Laszlo Andor.

Dlatego w przyjętym programie zwiększenia integracji Romów KE apeluje o wykorzystanie funduszy strukturalnych oraz funduszu społecznego UE na walkę z dyskryminacją i segregacją Romów. Przekonuje, że pełne wykorzystanie potencjału romskiej społeczności jest w pełni zgodne z nową unijną strategią gospodarczą Europa 2020, która zakłada wzrost połączony z walką z wykluczeniem społecznym.

KE zauważa pozytywne wyniki dotychczasowych działań, pisząc, że "chociaż sytuacja wielu Romów w Europie wciąż pozostaje trudna, nastąpił znaczący postęp na szczeblu unijnym i krajowym. W ciągu ostatnich dwóch lat UE i państwa członkowskie skupiały się na efektywniejszym stosowaniu przepisów antydyskryminacyjnych oraz wykorzystaniu funduszy UE w celu sprzyjania integracji Romów. Działania obejmowały walkę z dyskryminacją, segregacją i przemocą na tle rasowym oraz wspieranie programów zmierzających do rozwiązania problemów błędnego koła ubóstwa, marginalizacji społecznej, słabych wyników szkolnych, złych warunków mieszkaniowych i zdrowotnych".

Środowy komunikat KE oraz sprawozdanie z postępów prac będą przedmiotem dyskusji podczas drugiego europejskiego szczytu w sprawie Romów organizowanego wraz z hiszpańską prezydencją UE 8-9 kwietnia w Kordobie. - Sytuacja wielu europejskich obywateli cygańskich jest skandaliczna. Są oni ofiarami dyskryminacji i rasizmu - oświadczył przedstawiciel Romów na konferencję Belen Sanchez Rubio. Od UE zażądał przejścia od słów do czynów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: