PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska za integracją Romów

  • PAP    7 kwietnia 2010 - 15:57

Komisja Europejska zaapelowała w środę do krajów członkowskich UE o wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych w celu społecznej integracji Romów. Zdaniem KE integracja szacowanej na 10-12 mln osób mniejszości jest wspólnym obowiązkiem państw i instytucji UE.
- Jako Unia oparta na silnych wartościach musimy zapewnić, by podstawowe prawa Romów były szanowane. Dyskryminacja wobec tej mniejszości etnicznej jest niedopuszczalna - powiedziała komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding. - Uwzględnienie ich problemów przynosi korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom. Jedynie dzięki trwałemu i skoordynowanemu działaniu możemy wprowadzić rzeczywiste zmiany z korzyścią dla Romów w całej Europie - dodała.

- Romowie nie potrzebują osobnego rynku pracy, szkół, które kontynuują segregację dzieci Romów, ani powtórki gett romskich. Naszym celem jest, by Romowie byli akceptowani na równych warunkach i zintegrowani ze społeczeństwem. Europejski Fundusz Społeczny jest potężną dźwignią wspierającą to przekrojowe podejście" - zauważył z kolei komisarz ds. społecznych Laszlo Andor.

Dlatego w przyjętym programie zwiększenia integracji Romów KE apeluje o wykorzystanie funduszy strukturalnych oraz funduszu społecznego UE na walkę z dyskryminacją i segregacją Romów. Przekonuje, że pełne wykorzystanie potencjału romskiej społeczności jest w pełni zgodne z nową unijną strategią gospodarczą Europa 2020, która zakłada wzrost połączony z walką z wykluczeniem społecznym.

KE zauważa pozytywne wyniki dotychczasowych działań, pisząc, że "chociaż sytuacja wielu Romów w Europie wciąż pozostaje trudna, nastąpił znaczący postęp na szczeblu unijnym i krajowym. W ciągu ostatnich dwóch lat UE i państwa członkowskie skupiały się na efektywniejszym stosowaniu przepisów antydyskryminacyjnych oraz wykorzystaniu funduszy UE w celu sprzyjania integracji Romów. Działania obejmowały walkę z dyskryminacją, segregacją i przemocą na tle rasowym oraz wspieranie programów zmierzających do rozwiązania problemów błędnego koła ubóstwa, marginalizacji społecznej, słabych wyników szkolnych, złych warunków mieszkaniowych i zdrowotnych".

Środowy komunikat KE oraz sprawozdanie z postępów prac będą przedmiotem dyskusji podczas drugiego europejskiego szczytu w sprawie Romów organizowanego wraz z hiszpańską prezydencją UE 8-9 kwietnia w Kordobie. - Sytuacja wielu europejskich obywateli cygańskich jest skandaliczna. Są oni ofiarami dyskryminacji i rasizmu - oświadczył przedstawiciel Romów na konferencję Belen Sanchez Rubio. Od UE zażądał przejścia od słów do czynów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.