PARTNER PORTALU
  • BGK

Komitet Regionów. Marszałkowie w Brukseli: Jakie będą miasta do 2030 r.?

  • MN    9 lutego 2017 - 16:00
Komitet Regionów. Marszałkowie w Brukseli: Jakie będą miasta do 2030 r.?
Marszałkowie na 121. posiedzeniu Komitetu Regionów. (fot. Mieszko Matusiak/UMWKP)

• W Brukseli odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Regionów.

• W komitecie uczestniczą polscy marszałkowie, m.in. z województw: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, mazowieckiego czy łódzkiego.

• Na posiedzeniu komitetu mówiono m.in. o migracji ludności i spowolnieniu rozwoju państw członkowskich UE, a także o gospodarce wodnej i wspieraniu młodych europejskich rolników.
Według relacji marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla wiodącymi tematami spotkania w Brukseli stały się kwestie związane z migracją ludności i spowolnieniem rozwoju państw członkowskich UE.

Jednym ze sposobów na wyhamowanie recesji ma być ścisła współpraca unii z przedstawicielami władz regionalnych w zakresie rozwoju obszarów miejskich. Pozwoli to na realizacje jednego celów Organizacji Narodów Zjednoczonych, który zakłada, że miasta do 2030 r. staną się m.in. bardziej bezpieczne, ciche i ekologiczne. Wspólne stanowisko w tej sprawie Komitet przyjął w środę, 8 lutego.

Marszałek Piotr Cełbecki zwrócił uwagę, że szczególnie interesującym zagadnieniem poruszonym na Komitecie Regionów były nowatorskie rozwiązania w dziedzinie gospodarki wodnej i kwestia wspierania młodych europejskich rolników.

Uczestniczący w sesji marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień zwrócił uwagę na poruszone sprawy stabilizacji gospodarczej i walutowej w unii oraz problematykę prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym.

- Rozmawialiśmy o „inteligentnych miastach” i zrównoważonym rozwoju regionów, czyli m.in. polityce energetycznej, ochronie środowiska i czystym powietrzu. To ważne problemy, które dotykają każdego obywatela unii. Te prace przekładają się m.in. na projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego i dotyczą wszystkich mieszkańców naszego regionu – powiedział marszałek Stępień.

Czytaj też: Sukces gdyńskiego radnego. Miasta portowe zyskują na znaczeniu w agendzie miejskiej

Marszałek Adam Struzik, również uczestniczący w dwudniowych obradach plenarnych Komitetu Regionów, wziął udział w spotkaniu z Ambasadorem RP w Królestwie Belgii - Arturem Orzechowskim. Rozmówcy dyskutowali o możliwości promocji mazowieckich jednostek kultury w Belgii.

Komitet Regionów to głos regionalnych społeczności w Brukseli, obecnie zasiada w nim 350 członków. Polska delegacja w kadencji 2015-2020 liczy 21 osób.

W dniach 8-9 lutego odbyło się 121. posiedzenie Komitetu Regionów w tej kadencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • BAREJA, 2017-03-05 13:52:59

    Unia chce w miastach więcej ekologii,czystego powietrza,mniej smogu,więcej drzew,jednym słowem miasta przyjaznego mieszkancom... Koniecznie musimy tam wysłac Szyszkę,który szybko wprowadzi nowe regulacje m.in. dot. wyrzynki drzew !! Zdjęcia dostepne. Proponujemy zrobić specjalny ALBUM i udostepnić w... Europie.  rozwiń