PARTNER PORTALU
  • BGK

Komitet Regionów: Polityka spójności po 2020 r. korzystna dla Polski?

  • pt    4 lipca 2017 - 10:44
Komitet Regionów: Polityka spójności po 2020 r. korzystna dla Polski?
Marszałkowie na posiedzeniu Komitetu Regionów. (fot. Mieszko Matusiak/UMWKP)

Rozpoczęła się dyskusja nad przyszłością unijnej polityki spójności. To bardzo ważna debata dla Polski, a szczególnie dla naszych samorządów regionalnych.
Komisja Europejska zaprezentowała niedawno pięć scenariuszy dotyczących nowego budżetu Unii Europejskiej po 2020 r.

• Przekładają się one wprost na przyszłość polityki spójności, której nasz kraj jest największym beneficjentem od 2007 roku.

• Wiadomo jednak już dziś, że po 2020 r. kwoty jakie trafią do Polski będą znacznie niższe.

Wpływa na mniejsze unijne strumienie do Polski będzie miało wyjście Wielkiej Brytanii z Unii (ubytek w unijnym budżecie ok.  11 mld euro rocznie) i nowe zadania, które stawia przed sobą wspólnota. Trzy główne, na które też trzeba będzie wysupłać pieniądze to: obronność, bezpieczeństwo (w tym granic) i imigracja – pisze "Rzeczpospolita".

Jak przypomina Jan Olbrycht, europoseł ministrowie ds. polityki spójności spotkali się kilka tygodni temu na nieformalnym spotkaniu na Malcie i już wtedy zaproponowano tam pięć scenariuszy przyszłości budżetu UE i polityki spójności. I tylko pierwszy zakłada utrzymanie nakładów na najbliższą nam politykę regionalną co oczywiście wymaga zwiększenia wspólnego budżetu UE z 1 proc. PKB do 1,2 czy nawet 1,3 proc. jej PKB, a do tego nikt się nie pali, w szczególności kraje będące tzw. płatnikami netto do wspólnej unijnej kasy.

Polityki spójności mocno broni Fin Markku Markkula, przewodniczący Komitetu Regionów:

- Wciąż jesteśmy przekonani, że to najbliższa wszystkim obywatelom UE polityka europejska. Musimy bardziej słuchać głosów lokalnych z regionów, szczególnie po głosowaniu za wyjściem z UE przez Wielką Brytanię. Polityka ta musi też być łatwiejsza.

W stolicy Estonii odbyła się pierwsza oficjalna konferencja w ramach prezydencji tego kraju w Radzie UE, współorganizowana przez Komitet Regionów UE, unijny organ doradczy, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów ze wszystkich państw Unii Europejskiej.

Przewodniczący KR Markku Markkula powiedział, że sojusz na rzecz utrzymanie dotychczasowej polityki spójności jest w tej chwili niezwykle ważny. - Regionalni i lokalni liderzy walczą o to, aby polityka spójności odgrywała kluczową rolę po 2020 r. w takiej samej proporcji finansowej, co dzisiaj  - mówił Markkula.

Także pierwszy wiceprzewodniczący Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz wezwał państwa członkowskie do podejmowania większego wysiłki w kwestii europejskiej polityki spójności w perspektywie nowego budżetu Unii Europejskiej.

- Europa musi skupić swoje działania na tworzeniu korzyści dla obywateli Wspólnoty - powiedział Lambertz.

- Unia Europejska powinna przynosić korzyści całej społeczności europejskiej przygotowując się odpowiednio do walki z wyzwaniami dzisiejszymi, jak i tymi przyszłymi - dodał.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.