PARTNER PORTALU
  • BGK

Komputery i projektory w planetarium olsztyńskim

  • PAP    20 listopada 2011 - 12:04
Komputery i projektory w planetarium olsztyńskim

W olsztyńskim planetarium montowany jest zestaw najnowocześniejszych komputerów i projektorów.
Dzięki nim u oglądających projekcje widzów, powstanie wrażenie podróży na inne planety i w odległe obszary galaktyki.

Pierwsze pokazy z użyciem nowoczesnego sprzętu zaplanowano w styczniu a oficjalne zaprezentowanie widzom cyfrowego zestawu odbędzie się 19 lutego 2012 roku w 539. urodziny Mikołaja Kopernika – poinformował dyrektor placówki Jacek Szubiakowski.

Obecnie montowany jest tak zwany klaster (zestaw) komputerów i sprzężonych z nim projektorów, niezbędnych by pokazywać nowoczesny, cyfrowy obraz.

Jak powiedział dyrektor Szubiakowski sprzęt zamontowany w olsztyńskim (zabierz głos/oceń prezydenta) planetarium pozwoli na wirtualną podróż w kosmosie. Do tej pory widzowie oglądali niebo z pozycji naszej planety, widzowie byli „jakby uwięzieni na Ziemi”. Nowy sprzęt zapewni u widzów wrażenie oderwania się od Ziemi i podróży na inne planety i w inne obszary galaktyki.

Nowoczesne projektory pokażą zaś wygląd nieba pod kopułą planetarium tak jak wyglądało ono w rzeczywistym czasie. Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim (zabierz głos/oceń prezydenta) Centrum Nauki Kopernik.

W czasie modernizacji zmienia się także wyposażenie olsztyńskiego obserwatorium zlokalizowanym niedaleko planetarium. Montowana jest winda, która umożliwi osobom niepełnosprawnym samodzielny wjazd na taras obserwacyjny znajdujący się na szóstym poziomie. Ustawiane są także infokioski, dzięki którym widz będzie mógł znaleźć interesujące go informacje z astronomii.

Zamontowanie systemu cyfrowego odtwarzania obrazu jest najważniejszą częścią modernizacji, którą od pewnego czasu przechodzi olsztyńskie planetarium. W ramach tego projektu już odnowiono i nieco przebudowano hol budynku, oświetlone ma zostać obserwatorium ale – jak podkreślał Szubiakowski – zamontowanie cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszym elementem modernizacji. Całość kosztuje 2,7 mln z czego 1,7 mln pochodzi z RPO na lata 2007-2013.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.