PARTNER PORTALU
  • BGK

Kończy się remont zabytkowego Pałacu Biskupiego

  • PAP    24 maja 2011 - 10:42
Kończy się remont zabytkowego Pałacu Biskupiego

Pałac Biskupi w Gorzowie odzyskuje dawny blask. W czerwcu planowane jest zakończenie modernizacji obiektu, która w 85 proc. została sfinansowana z funduszy unijnych.
Prace renowacyjne pochłoną łącznie ponad 6 mln zł, a właściciel zabytku, którym jest diecezja zielonogórsko-gorzowska, otrzymał na jego odrestaurowanie około 5 mln zł z regionalnego programu operacyjnego.

Przedmiotem projektu był kompleksowy remont zespołu willowego, jego bezpośredniego otoczenia oraz zakup wyposażenia umożliwiającego wykonywanie działalności kulturalnej.

W budynku będzie mieścił się Instytut im. Biskupa Wilhelma Pluty – ordynariusza diecezji gorzowskiej w latach 1972-86. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny duchownego.

„Celem działania instytutu będzie promocja sługi bożego ks. dr bp Wilhelma Pluty. Instytucja będzie otwarta dla mieszkańców. W pałacu znajdzie się muzeum poświęcone osobie biskupa, będzie w nim prowadzona działalność kulturalna, naukowa i wystawiennicza” – powiedział pełnomocnik biskupa diecezjalnego ds. remontu pałacu ks. Ryszard Tomczak.

Zabytkowy obiekt, nazywany przez gorzowian Pałacem Biskupim, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Do 1993 roku rezydował w nim biskup diecezjalny i mieściła się kuria.

Po reorganizacji struktur kościelnych diecezja gorzowska została przemianowana na zielonogórsko-gorzowską, a jej stolicę przeniesiono do Zielonej Góry.

Dawna siedziba biskupów składa się z dwóch, wzajemnie ze sobą połączonych willi, stanowiących dawną własność braci Roberta i Maxa Bahrów – gorzowskich przemysłowców z końca XIX w. Zespół budynków jest usytuowany przy ulicy 30 stycznia w Gorzowie.

Willa Roberta Bahra powstała nieco wcześniej, bo pod koniec XIX w. Jest nieco mniejsza i niższa niż siedziba młodszego z braci – Maxa Bahra, która jest wybudowana w stylu secesyjnym. Mimo różnicy wysokości, oba budynki mają po dwie kondygnacje, mansardowe dachy o zróżnicowanych bryłach z wieżyczkami, kryte blachą miedzianą.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.