PARTNER PORTALU
 • BGK

Kongres Smart Metropolia w Gdańsku: Jaką przyszłość mają w UE partnerstwa miast?

 • aw    13 listopada 2017 - 09:57
Kongres Smart Metropolia w Gdańsku: Jaką przyszłość mają w UE partnerstwa miast?
Gościem ubiegłorocznej edycji była m.in. prof. Saskia Sassen z Columbia University (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Rozpoczynający się dziś (13 listopada) Międzynarodowy Kongres Smart Metropolia po raz szósty przyciąga do Gdańska liderów administracji, samorządu i biznesu oraz osób zaangażowanych w rozwijanie miast i miejscowości.
• Kongres trwa od 13 do 15 listopada 2017 roku w AmberExpo w Gdańsku.

• Organizatorami kongresu są Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Ministerstwo Rozwoju oraz Gdańska Organizacja Turystyczna.

• Kongres sformułuje też wstępne wnioski i rekomendacje w zakresie polepszenia prawnych regulacji oraz finansowania działań z wykorzystaniem środków UE.


- Kongres to spotkanie urzędników, przedstawicieli biznesu i administracji, ale też mieszkańców zaangażowanych w rozwój miast, w których żyją - mówi Jarosław Maciejewski z Obszaru Metropolitarnego Gdańsk Gdynia Sopot. - To też próba oceny, jak ważny jest rozwój obszarów metropolitalnych i jak bezpośrednio wpływają one na nasze życie przez to, że wspólnie w nich pracujemy, uczymy się, podróżujemy.

Tegoroczna edycja kongresu Smart Metropolia jest poświęcona różnym płaszczyznom relacji, które zachodzą wewnątrz i pomiędzy obszarami metropolitalnymi.

- Uczestnicy będą między innymi rozważać, w jaki sposób powiązania metropolitalne mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, przed jakimi stają samorządy, mieszkańcy i przedsiębiorcy europejskich metropolii. Nasi goście, przedstawiciele instytucji działających w różnych częściach Europy, zaprezentują swoje doświadczenia wynikające z partnerstw między państwami, miastami czy organizacjami międzynarodowymi - tłumaczy Maciejewski.

Czytaj też: Miejskie obszary funkcjonalne pod lupą. Współpraca gmin pozostawia wiele do życzenia

Kongres sformułuje też wstępne wnioski i rekomendacje w zakresie polepszenia prawnych regulacji oraz finansowania działań z wykorzystaniem środków UE.

Dodatkowym tematem przewodnim tej edycji kongresu będzie wdrażanie Agendy Miejskiej UE, ustanowionej 30 maja 2016 r. w Amsterdamie. W tzw. Pakcie Amsterdamskim liderzy Europy wskazali na konieczność koordynacji działań rządów, miast i regionów na rzecz 12 priorytetów europejskich obszarów miejskich.

Gościem kongresu będzie Markku Markkula - przewodniczący Komitetu Regionów.

Przypomnijmy - miasta, stowarzyszenia miast oraz związki metropolitalne mogły zgłaszać chęć udziału w przyszłych partnerstwach Agendy Miejskiej Unii Europejskiej.

Partnerstwo składa się z około 15-20 uczestników, w tym – co do zasady – z 5 miast i 5 państw członkowskich. Jego skład powinien być zrównoważony geograficznie, a wśród członków powinny być reprezentowane zarówno duże, jak i średnie i mniejsze miasta.

Czym są obszary metropolitalne? To miejsca, w których pracujemy, uczymy się i bawimy, przekraczając na co dzień granice gmin i powiatów; to miejsca, które w XXI w. są w stanie generować i przyciągać miejsca pracy, kapitał, kreatywnych pracowników, pomysły i nowe idee. To także obszary miejsko-wiejskie, definiowane głównie przez powiązania transportowe (np. dojazd w godzinę do rdzenia metropolii), „poszatkowane” granicami administracyjnymi i kompetencyjnymi. Jak podkreślają eksperci, metropolie mają ogromny potencjał, którego wykorzystanie zależy od koordynacji działań samorządów, władz regionalnych, uczelni wyższych, samorządu gospodarczego i polityki rządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.