PARTNER PORTALU
  • BGK

Kongres Smart Metropolia w Gdańsku: Jaką przyszłość mają w UE partnerstwa miast?

  • aw    13 listopada 2017 - 09:57
Kongres Smart Metropolia w Gdańsku: Jaką przyszłość mają w UE partnerstwa miast?
Gościem ubiegłorocznej edycji była m.in. prof. Saskia Sassen z Columbia University (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Rozpoczynający się dziś (13 listopada) Międzynarodowy Kongres Smart Metropolia po raz szósty przyciąga do Gdańska liderów administracji, samorządu i biznesu oraz osób zaangażowanych w rozwijanie miast i miejscowości.
• Kongres trwa od 13 do 15 listopada 2017 roku w AmberExpo w Gdańsku.

• Organizatorami kongresu są Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Ministerstwo Rozwoju oraz Gdańska Organizacja Turystyczna.

• Kongres sformułuje też wstępne wnioski i rekomendacje w zakresie polepszenia prawnych regulacji oraz finansowania działań z wykorzystaniem środków UE.


- Kongres to spotkanie urzędników, przedstawicieli biznesu i administracji, ale też mieszkańców zaangażowanych w rozwój miast, w których żyją - mówi Jarosław Maciejewski z Obszaru Metropolitarnego Gdańsk Gdynia Sopot. - To też próba oceny, jak ważny jest rozwój obszarów metropolitalnych i jak bezpośrednio wpływają one na nasze życie przez to, że wspólnie w nich pracujemy, uczymy się, podróżujemy.

Tegoroczna edycja kongresu Smart Metropolia jest poświęcona różnym płaszczyznom relacji, które zachodzą wewnątrz i pomiędzy obszarami metropolitalnymi.

- Uczestnicy będą między innymi rozważać, w jaki sposób powiązania metropolitalne mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, przed jakimi stają samorządy, mieszkańcy i przedsiębiorcy europejskich metropolii. Nasi goście, przedstawiciele instytucji działających w różnych częściach Europy, zaprezentują swoje doświadczenia wynikające z partnerstw między państwami, miastami czy organizacjami międzynarodowymi - tłumaczy Maciejewski.

Czytaj też: Miejskie obszary funkcjonalne pod lupą. Współpraca gmin pozostawia wiele do życzenia

Kongres sformułuje też wstępne wnioski i rekomendacje w zakresie polepszenia prawnych regulacji oraz finansowania działań z wykorzystaniem środków UE.

Dodatkowym tematem przewodnim tej edycji kongresu będzie wdrażanie Agendy Miejskiej UE, ustanowionej 30 maja 2016 r. w Amsterdamie. W tzw. Pakcie Amsterdamskim liderzy Europy wskazali na konieczność koordynacji działań rządów, miast i regionów na rzecz 12 priorytetów europejskich obszarów miejskich.

Gościem kongresu będzie Markku Markkula - przewodniczący Komitetu Regionów.

Przypomnijmy - miasta, stowarzyszenia miast oraz związki metropolitalne mogły zgłaszać chęć udziału w przyszłych partnerstwach Agendy Miejskiej Unii Europejskiej.

Partnerstwo składa się z około 15-20 uczestników, w tym – co do zasady – z 5 miast i 5 państw członkowskich. Jego skład powinien być zrównoważony geograficznie, a wśród członków powinny być reprezentowane zarówno duże, jak i średnie i mniejsze miasta.

Czym są obszary metropolitalne? To miejsca, w których pracujemy, uczymy się i bawimy, przekraczając na co dzień granice gmin i powiatów; to miejsca, które w XXI w. są w stanie generować i przyciągać miejsca pracy, kapitał, kreatywnych pracowników, pomysły i nowe idee. To także obszary miejsko-wiejskie, definiowane głównie przez powiązania transportowe (np. dojazd w godzinę do rdzenia metropolii), „poszatkowane” granicami administracyjnymi i kompetencyjnymi. Jak podkreślają eksperci, metropolie mają ogromny potencjał, którego wykorzystanie zależy od koordynacji działań samorządów, władz regionalnych, uczelni wyższych, samorządu gospodarczego i polityki rządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.