PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs wiedzy o rolnictwie

  • PAP    20 lutego 2012 - 14:11

Popularyzacja wiedzy o rolnictwie, zwłaszcza o programach Unii Europejskiej, które wspierają finansowo rozwój tej dziedziny – to główny cel wojewódzkiego konkursu dla uczniów, który zostanie przeprowadzony w Podlaskiem.
Konkurs jest skierowany do uczniów ponadgimnazjalnych szkół rolniczych. W regionie jest ponad 20 takich placówek.

Jak powiedziała dyrektor departamentu rolnictwa i obszarów rybackich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Ewa Kulikowska (zabierz głos/oceń marszałka województwa) , w Polsce nie ma drugiego podobnego konkursu. Zachęca on uczniów szkół rolniczych do zdobywania wiedzy o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, a także o produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz o mechanizacji rolnictwa.

Organizatorzy konkursu chcą, by młodzi ludzie coraz więcej wiedzieli o pozyskiwaniu unijnych pieniędzy na rozwój rolnictwa, nowościach w produkcji rolnej oraz o najnowszych urządzeniach stosowanych w rolnictwie.
Konkursowe pytania będą układać specjaliści z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży (zabierz głos/oceń prezydenta). Formuła konkursu będzie przypominać maturę.

Konkurs będzie się odbywać w dwóch etapach. Po pierwszym marcowym, najlepsi uczniowie z każdej szkoły zmierzą się podczas wojewódzkiego etapu konkursu pod koniec kwietnia. Zwycięzców wyłoni komisja powołana przez marszałka województwa podlaskiego.

Na laureatów konkursu mają oczekiwać m.in. wyjazdy na branżowe targi rolne w kraju i za granicą. Podlaskie to region o charakterze rolniczym, krajowa potęga w mleczarstwie. Działają tu m.in. dwie duże mleczarskie grupy kapitałowe, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie oraz Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.

Na lata 2007-2013 z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Podlaskie uzyskało 523 mln zł. Pieniądze te są już w większości wykorzystane.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.