PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje ws. przeznaczania funduszy UE

  • PAP    16 listopada 2012 - 15:58
Konsultacje ws. przeznaczania funduszy UE

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczyna konsultacje Założeń Umowy Partnerstwa - dokumentu określającego, na co i w jaki sposób będą w Polsce przeznaczane fundusze europejskie na lata 2014-20. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w piątek w Katowicach.
"Założenia Umowy Partnerstwa będą negocjowane z Komisją Europejską. Zapisano w nich, na co chcemy wydawać pieniądze, w ramach jakich programów operacyjnych i dość ogólnie - jako że są to założenia - w jaki sposób to będzie wdrażane" - powiedziała dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Piątkowe spotkanie rozpoczyna cykl 16 konferencji regionalnych, podczas których dokument będzie konsultowany z samorządami wojewódzkimi oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi.

"Bardzo zależało nam na tym, żeby jeszcze taką rozmowę przedwstępną przeprowadzić, bo z dokumentem, który nazywa się Umowa Partnerstwa, również będziemy jeździć i go pokazywać" - zaznaczyła Bieńkowska.

Czytaj też:  Większy dostęp do funduszy spójności

Minister zauważyła, że prace dotyczące zasad przeznaczenia unijnych środków trzeba prowadzić niezależnie od ostatecznego kształtu unijnego budżetu na lata 2014-20.

"Taka rozmowa powinna się teraz odbyć, jeśli chcemy wystartować w drugiej połowie 2014 r., bo o pierwszej połowie już raczej mowy nie ma" - powiedziała.

Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz wyraził zadowolenie, że proces konsultacji Założeń rozpoczyna się w woj. śląskim, które powinno być jednym z największych beneficjentów środków unijnych w przyszłym okresie programowania.

Matusiewicz podkreślił, że potencjalne różnice kwot jakie otrzyma Polska z unijnego budżetu na lata 2014-20 nie robią na nim wrażania i jego zdaniem niezależnie od negocjacji będzie to w przybliżeniu 300 mld zł.

"Stawiamy bardziej na tempo wydatkowania środków unijnych (...) Chodzi nam o to, by w 2014 r. ruszyć z tymi inwestycjami" - podkreślił i dodał, że trwa już przygotowywanie dokumentacji i wykupowanie gruntów pod inwestycje, które w przyszłym budżecie mają być projektami kluczowymi w woj. śląskim.

Resort rozwoju regionalnego zaznacza, kolejny budżet nie będzie prostą kontynuacją obecnego, bo zmieniają się wyzwania stojące przed Polską i priorytety. Na wsparcie unijne będą mogły liczyć jedynie dziedziny, które są istotne z punktu widzenia rozwoju kraju.

Do najważniejszych zadań będzie należało powstrzymanie spadku liczby ludności i budowa gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności, dlatego wzrosną wydatki na te cele. Fundusze na transport mają wesprzeć modernizację kolei i głównych dróg, zmniejszą się natomiast nakłady na drogi lokalne.

Matusiewicz ocenił, że dla woj. śląskiego zmiana priorytetów jest dobra, bo największymi wyzwaniami regionu jest poradzenie sobie z gospodarką niskoemisyjną, unowocześnianie gospodarki.

Fundusze unijne w latach 2014-20 mają być wdrażane za pomocą 8 programów krajowych (zarządzanych przez MRR i resort rolnictwa), 1 programu ponadregionalnego, obejmującego wschodnią część Polski oraz 16 programów regionalnych. Z 40 do 60 proc. wzrośnie ilość środków zarządzanych na poziomie regionalnym.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.