PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontraktacja perspektywy 2014-2020. 150 mld zł w podpisanych umowach

  • aw/PAP    18 grudnia 2017 - 13:40
Kontraktacja perspektywy 2014-2020. 150 mld zł w podpisanych umowach
Jerzy Kwieciński, wiceminister w resorcie rozwoju. (fot.:PTWP)

W złożonych wnioskach zbliżamy się do kwoty, którą mamy w dyspozycji na politykę spójności w tej perspektywie finansowej - mówi wiceminister Jerzy Kwieciński.
• Środki unijne w umowach, które zostały dotąd podpisane przekroczyły 150 mld zł.

• To blisko połowa wszystkich pieniędzy z perspektywy na lata 2014-20 - powiedział w poniedziałek (18 grudnia) wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

• Dodał, że w 2018 r. ruszy ponad 100 naborów z budżetem 10 mld zł.

"Mamy w tej chwili podpisanych 27 tys. 576 umów na kwotę brutto 245 mld zł, z czego wkład unijny wynosi 152,6 mld. A to oznacza, że 49,6 proc. środków unijnych w polityce spójności mamy objęte umowami" - wskazał Kwieciński. Dodał, że jest to stan na 10 grudnia.

Zaznaczył, że tylko w 2017 r. zawarto umowy o wartości 131,1 mld zł, z czego blisko 80 mln to dofinansowanie unijne.

Jak podkreślił, rządowy cel, jeśli chodzi o podpisywanie umów, czyli tzw. kontraktację, na ten rok to 50 proc. "Osiągniemy ten cel. Od 10 grudnia do 31 jest sporo czasu" - ocenił.

Kwieciński zaznaczył, jest to obecnie najważniejszy wskaźnik, bo podpisane umowy "powodują ruch w gospodarce". "Zaczynają wpływać na zamówienia sektora prywatnego, a to uruchamia proces inwestycyjny. W ten sposób pośrednio przekłada się na naszą gospodarkę" - podkreślił.

Wiceszef resortu rozwoju wskazał, że utrzymuje się bardzo duże zainteresowanie funduszami unijnymi. "Liczba złożonych wniosków już przekroczyła 70 tys." - zaznaczył. Dodał, że w złożonych wnioskach dofinansowanie unijne mogłoby wynosić 274 mld zł. "W złożonych wnioskach zbliżamy się więc do kwoty, którą mamy w dyspozycji na politykę spójności w tej perspektywie finansowej" - powiedział. Zaznaczył, że są "pełne szanse", by w całości tę kwotę, którą mamy w dyspozycji na lata 2014-2020 wykorzystać.

Programy regionalne w tyle za krajowymi

Kwieciński wyjaśnił, że w kontraktacji środków nadal utrzymuje się zróżnicowanie. "Ma ono miejsce między programami krajowymi a regionalnymi. W programach krajowych to jest 53 proc., zaś regionalnych - 14 proc." - wyjaśnił.

Według Kwiecińskiego programem, który ma największy poziom podpisanych umów jest Program Polski Wschodniej.

"Rok temu mieliśmy z tym programem, jeżeli chodzi o wszystkie wskaźniki, problemy. W tej chwili jest on zdecydowanym liderem" - wskazał. Dodał, że "pewnym rozczarowaniem" jest natomiast solidne zwolnienie Programu Wiedza Edukacja Rozwój, w którym poziom podpisanych umów to 40 proc. "W ramach całej perspektywy ciągnie nas Program Infrastruktura i środowisko (56 proc.)." - wyliczył.

Wiceminister przypomniał, że Komisja Europejska wypłaciła Polsce do 30 listopada br. 6,1 mld euro z polityki spójności - "najwięcej ze wszystkich krajów UE". "To 30 proc. z 20,1 mld euro przekazanych dotąd państwom członkowskim" - wyjaśnił.

Kwieciński zapowiedział, że w przyszłym roku "zostanie uruchomionych ponad 100 naborów z budżetem 10 mld zł". "Najwięcej pieniędzy zostanie skierowanych do przedsiębiorców. Unijne pieniądze będzie też można wykorzystać m.in. na projekty związane z infrastrukturą, ochroną środowiska, rynkiem pracy, edukacją" - powiedział.×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2017-12-23 03:22:04

    Dotacje unijne, przygotowanie wniosków: zajrzyj na stronę Artmetic!