PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowa strategia w Białymstoku

  • Gazeta Wyborcza Białystok    15 października 2009 - 10:51

Chcecie być metropolią? Proszę bardzo. Dla nas to tylko nazwa - dla przedstawicieli Podlaskiego wczorajsze konsultacyjne spotkanie z minister Elżbietą Bieńkowską było nie lada zaskoczeniem - donosi "Gazeta Wyborcza Białystok".
Projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego przygotowywany właśnie przez resort rozwoju regionalnego budzi w Podlaskim wiele emocji. Przedstawicielom lokalnych środowisk najmniej podoba się koncepcja prowadzenia polityki regionalnej w oparciu o potencjał dużych miast - ośrodków wzrostu. Wiele zastrzeżeń budził też fakt, że według autorów projektu strategii Białystok co prawda znalazł się w śród ośrodków wzrostu, ale nie jako metropolia, tylko zwykłe miasto wojewódzkie.

- To akurat dla resortu jest kwestią marginalną. Jeżeli w toku prowadzonych przez nas w poszczególnych województwach konsultacji okaże się, że te miasta które nazwaliśmy nie metropoliami a ośrodkami wojewódzkimi, czują się z tego powodu niedowartościowane, zmienimy nazwę. W strategii zapiszemy po prostu Warszawę i 15 ośrodków wojewódzkich. To zmiana czysto kosmetyczna, bo strategia w żaden sposób nie różnicuje ośrodków wzrostu pod kątem ilości pieniędzy jakimi mają być wspierane - zadeklarowała już na wstępie spotkania minister rozwoju regionalnego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.