PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: 30 mln zł dla małopolskiej policji

  • PAP/JS    28 lutego 2018 - 19:45
Kraków: 30 mln zł dla małopolskiej policji
Zrealizowanie projektu zaplanowano na koniec 2020 roku, a jego wartość opiewa na prawie 40 mln zł, natomiast poziom dofinansowania - na kwotę 30 mln (75 proc.); 10 mln zł to środki własne policji (fot.:Komenda Główna Policji/kgp.policja.gov.pl)

Małopolska policja otrzyma 30 mln zł ze środków unijnych. Kwota ma być przeznaczona na wdrożenie najnowocześniejszych usług elektronicznych i rozwiązań IT, pozwalających m.in. na usprawnienie komunikacji pomiędzy poszkodowanym a funkcjonariuszem.
Środki te w większości pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Umowę gwarantującą dofinansowanie z RPO podpisano w środę (28 lutego), w siedzibie Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Zrealizowanie projektu zaplanowano na koniec 2020 roku, a jego wartość opiewa na prawie 40 mln zł, natomiast poziom dofinansowania - na kwotę 30 mln (75 proc.); 10 mln zł to środki własne policji.

"Środki te - 30 mln zł - trafią do małopolskiej policji po to, aby ulepszać jej pracę poprzez stosowanie nowoczesnych technik IT. Mają one także ułatwić kontakt między osobą poszkodowaną a funkcjonariuszem policji, a w razie konieczności - na szybką interwencję" - powiedział wicemarszałek Stanisław Sorys.

Duża część środków ma być przeznaczona na polepszenie nośników łączności - poprzez zakup odpowiedniego, najnowocześniejszego sprzętu, komputerów i serwerów.

"Projekt jest w pierwszej kolejności nastawiony na poprawienie dostępu obywatela do policji - drogą online. To będzie sześć różnych aplikacji dostępnych dla wszystkich obywateli" - powiedział p.o. zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji, młodszy inspektor Bogdan Litra.

W programie znajdą się m.in. aplikacje, poprzez które obywatel i przedsiębiorca (za pomocą wypełnionego formularza) będzie mógł sprawdzić i śledzić całą procedurę zamówienia publicznego; aplikacja e-zaświadczenia, która m.in ułatwi uzyskanie zaświadczenia o kolizji lub wypadku; aplikacje dostępu do informacji publicznej; e-patronat policji - dotyczący różnych takich akcji, jak - "bezpieczny autokar" czy "bezpieczeństwo w szkole".

Jak podkreślił inspektor Bogdan Litra - "w Małopolsce jest 7,9 tys. funkcjonariuszy i 1,7 tys. pracowników cywilnych, więc rozbudowa i modernizacja systemu teleinformatycznego wpłynie nie tylko na poprawę wewnętrznej komunikacji, ale przede wszystkim - na bezpieczeństwo".

Wicemarszałek Stanisław Sorys dodał, że Małopolska stawia na rozwój turystyki, ale region nie może się należycie rozwijać, bez zapewnienia mu należytego bezpieczeństwa, które stanowi priorytet władz Małopolski, dlatego przeznacza się tak duże środki na jego poprawę.

Umowę w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie podpisali: wicemarszałek - Stanisław Sorys, wicemarszałek - Wojciech Kozak oraz p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, młodszy inspektor Bogdan Litra.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.