PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków dostanie ponad 1 mln 370 tys. euro z UE na studium dotyczące metra

  • PAP/JS    26 czerwca 2017 - 16:27
Kraków dostanie ponad 1 mln 370 tys. euro z UE na studium dotyczące metra
Zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich Tadeusz Trzmiel (Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl)

Kraków dostanie ponad 1 mln 370 tys. euro dofinansowania ze środków UE na opracowanie, które odpowie na pytanie, jak i gdzie należałoby w mieście budować pierwszą linię metra. Dokument ma być gotowy w 2019 roku.
Zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich Tadeusz Trzmiel poinformował, że wniosek Krakowa dotyczący dofinansowania "Studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego" uzyskał rekomendację Komisji Europejskiej jako jeden z dziesięciu zaaprobowanych wniosków z Polski.

"Wartość projektu to 2 mln 370 tys. euro, z tego 1 mln 375 tys. euro będzie pochodziło ze środków UE" - mówił Trzmiel. Reszta pieniędzy ma pochodzić z budżetu miasta. Dodał, że rekomendację Komisji Europejskiej muszą jeszcze potwierdzić państwa członkowskie. "Zakładamy, że w sierpniu ogłosimy przetarg na wykonanie studium, a powinno być ono gotowe w 2019 r." - powiedział wiceprezydent.

Krakowianie opowiedzieli się za budową metra w referendum przeprowadzonym w 2014 r. Wzięło w nim udział 35,96 proc. uprawnionych, a ponad 55 proc. głosujących odpowiedziało, że chce metra.

Miasto chce mieć szczegółową analizę, czy taka inwestycja jest opłacalna i jak należałoby ją przeprowadzić. "To bardzo szczegółowe opracowanie w wielu dziedzinach, które ma nam odpowiedzieć na pytanie, czy to będzie metro ciężkie, metro lekkie, czy w pierwszej kolejności tramwaj w tunelu" - mówił Trzmiel.

"Jesteśmy zdeterminowani, żeby w pierwszym etapie wykonać przynajmniej 8-9 km odcinek w tunelu pomiędzy Rondem Grzegórzeckim a kampusem AGH, ażeby odciążyć ruch tramwajowy w obrębie pierwszej obwodnicy miasta, gdzie przepustowość węzłów komunikacyjnych takich jak Rondo Mogilskie i Dworzec Główny nie pozwala, mimo modernizacji torowisk, na zwiększenie liczby taboru tramwajowego tam eksploatowanego" - powiedział Trzmiel.

Wiceprezydent zaznaczył, że on sam jest zwolennikiem tego, by wybudować tunel uniwersalny, który "w pierwszym momencie pozwoli na wprowadzenie tramwaju" na odcinku Rondo Grzegórzeckie - AGH, a jeśli będzie taka potrzeba, pozwoli w kolejnych latach rozwijać ten system w kierunku wschodnim, do drogi S7, i w kierunku zachodnim, co najmniej do Bronowic. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-06-27 10:52:40

    I oczywiście za nasze pieniądze kochani! Obudźcie się Polacy, jeżeli jeszcze czujecie się Polakami! Zobaczcie na jakie rzeczy wydają Wasze podatki czytaj haracz! Już raz był falstart olimpijski za 2o0 mln złotych!