PARTNER PORTALU
  • BGK

Królewskie źródła z unijnym wsparciem

  • PAP    15 czerwca 2012 - 08:25
Królewskie źródła z unijnym wsparciem

Ścieżka edukacyjna „Królewskie źródła”, wiodąca przez urokliwe zakątki Puszczy Kozienickiej, zostanie odnowiona dzięki wsparciu UE.
Wyremontowany będzie m.in. taras widokowy i drewniane kładki nad rzeką Zagożdżonką. Prace mają zakończyć się przed końcem 2013 r. W ramach projektu wybudowana zostanie wiata turystyczno-edukacyjna dla stu osób, z miejscem przystosowanym do palenia ognia – poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Jan Komorowicz. Wyremontowany będzie taras widokowy w dolinie rzeki Zagożdżonki oraz drewniane kładki na odcinku przeszło 700 m.

Dodatkowo ma też powstać punkt widokowy do obserwacji ptaków; na terenie Puszczy Kozienickiej występuje ponad 218 gatunków ptaków, m.in. bocian czarny, orlik krzykliwy, żuraw i kraska. Ścieżka wyposażona też zostanie w nowe tablice informacyjne i tematyczne. Będzie w całości dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wartość całego projektu wynosi przeszło 690 tys. zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych, w ramach programu infrastruktura i środowisko 2007-2013, a 15 proc. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace mają rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku i potrwają do końca 2013 r. Ścieżka przez cały czas remontu będzie udostępniona zwiedzającym. Prace wykonywane będą etapami. Na czas robót wyłączane będą tylko poszczególne elementy ścieżki.

Nazwa ścieżki „Królewskie źródła” pochodzi od lokalnej nazwy źródła, z którego według miejscowej tradycji pił wodę król Władysław Jagiełło. Dawny polski władca często polował w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej, a stacjonował w pobliskiej Jedlni. W opinii okolicznych mieszkańców, woda z „Królewskiego źródła”, ma specyficzne właściwości smakowe i zdrowotne, ze względu na dużą zawartość siarczanów i żelaza.

Ścieżka ma długość 3 km. Na długości około 500 m biegnie wzdłuż malowniczo meandrującej rzeczki Zagożdżonki. Rozlewiska rzeki można podziwiać z tarasu widokowego i pomostów. Ścieżka składa się z trzech łączących się fragmentów, możliwych do zwiedzania oddzielnie. Na początku trasy ścieżki znajduje się parking leśny z miejscem do wypoczynku.

Puszcza Kozienicka to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w kraju. Jest położona ok. 80 km na południe od Warszawy. „Królewskie Źródła” znajdują się w pobliżu Kozienic.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.