PARTNER PORTALU
 • BGK

Krzysztof Jurgiel zapowiada utworzenie wojewódzkich programów rozwoju wsi

 • PAP/EM    30 stycznia 2017 - 15:27
Krzysztof Jurgiel zapowiada utworzenie wojewódzkich programów rozwoju wsi
Chcemy powołać zespoły do rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w poszczególnych województwach - zapowiada minister Jurgiel (fot. pixabay)

• Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel powiedział, że rozwój obszarów wiejskich jest wpisany w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, za którą odpowiedzialny będzie rząd.
• Zapowiedział też utworzenie wojewódzkich programów rozwoju obszarów wiejskich.
"We wtorek rząd przyjmie Strategię (na rzecz) Odpowiedzialnego Rozwoju i tam naprawdę duża jest pozycja rozwoju obszarów wiejskich" - powiedział Jurgiel w poniedziałek na konferencji prasowej w Lublinie, gdzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym prezentacji programu działań ministerstwa na lata 2015-2019.

"Udało się zapisać szereg zapisów stawiających wieś polską w takiej sytuacji, że za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze rząd, nie tylko minister rolnictwa i rozwoju wsi" - podkreślił Jurgiel.

Minister dodał, że działania w Strategii będą nakierowane m.in. na tworzenie miejsc pracy oraz politykę społeczną na obszarach wiejskich. "Ta Strategia daje szansę i ona będzie podstawą dla opracowania też paktu dla obszarów wiejskich" - zaznaczył.

Jurgiel podkreślił, że zapisy w Strategii będą przełożone na działania w poszczególnych województwach, w których do końca roku mają powstać programy rozwoju obszarów wiejskich.

"Chcemy powołać zespoły do rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w poszczególnych województwach. Będzie nadzorował to wojewoda, natomiast głównym odpowiedzialnym za przygotowanie programu rozwoju rynku, rolnictwa i obszarów wiejskich województwa będzie dyrektor ośrodka doradztwa rolniczego" - powiedział minister.

Zaznaczył, że ministerstwo przejęło od samorządów prowadzenie ośrodków doradztwa rolniczego, nie dlatego, że chce ograniczyć samorządność. "My musimy mieć instrument do prowadzenia polityki rolnej w terenie" - podkreślił.

To te ośrodki - zdaniem Jurgiela - powinny mieć największą wiedzę o problemach rolników na terenie danego województwa. "Powinny te problemy zbierać, uzgadniać z pozostałą administracją i stworzyć (sformułować) potrzeby lokalne, które pozwolą od 2020 roku przygotować regionalne czy wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich. Teraz mamy jeden PROW, a będzie 16 PROW-ów, tak jak jest to w większości państw Unii Europejskiej" - powiedział Jurgiel.

Jak podkreślił, w każdym województwie jest inne zróżnicowanie produkcji rolnej i do tych wymogów mają być dostosowane programy, tak aby można było wspierać rolnictwo w każdym regionie. "Przystępujemy do ścisłej współpracy z administracją rolną w województwie. Zapraszamy do tego izby rolnicze, inne instytucje, które chcą współpracować przy tworzeniu takich programów" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • artmetic ekonsulting, 2017-03-14 18:55:50

  Dotacje z PROW dla rolników: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • Zbyszek, 2017-02-15 01:37:57

  Cała biurokracja w DZIAŁANIU LEADER wynika z rozporządzeń ministra. Wiec nie jest to wina samorządów tylko ministerstwa. Moje doświadczenia współpracy z samorządem są dużo lepsze niż z agencjami i ministerstwem. Niestety ta propozycja to kolejny krok w zła stronę.
 • Wiktor, 2017-01-31 20:54:22

  Bardzo dobrze! Czas skończyć z patologią wdrażania PROW przez samorządy województw. Miejmy nadzieję, że jednocześnie nastąpi odbiurokratyzowanie procedur. W większości przypadków, m. in. w programie LEADER mamy do czynienia z fikcją idei tego programu. LGD w tym układzie są tylko kolejnym szczeblem ...administracji... I tak ostateczną decyzję podejmuje marszałek...  rozwiń