PARTNER PORTALU
  • BGK

Które inwestycje mają szanse na unijne wsparcie?

  • PAP    20 lipca 2013 - 14:36
Które inwestycje mają szanse na unijne wsparcie?

31 inwestycji infrastrukturalnych, w tym budowa autostradowej obwodnicy Wrocławia, zakup 30 pociągów dla PKP Intercity czy 36 wagonów tramwajowych dla Krakowa może trafić na listę projektów współfinansowanych z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
Konsultacje społeczne dotyczące umieszczenia tych inwestycji na liście projektów indywidualnych do realizacji w ramach programu Infrastruktura i Środowisko potrwają do początku sierpnia. Inwestycje z listy projektów indywidualnych - w przeciwieństwie do pozostałych - nie muszą ubiegać się o unijne pieniądze w konkursach.

Wśród zgłoszonych do umieszczenia na liście projektów znalazło się np. pięć inwestycji drogowych, osiem kolejowych, czy siedem dotyczących transportu miejskiego.

Największą z tych inwestycji jest budowa autostradowej obwodnicy Wrocławia. Jej koszt oszacowano na prawie 3,9 mld zł, z czego UE miałaby dołożyć prawie 2,7 mld zł. Autostradowa Obwodnica Wrocławia (AOW), łącząca autostradę A4 z wrocławskim lotniskiem i wybudowanym na Euro 2012 stadionem, została oddana do użytku w 2011 r.

Do umieszczenia na liście zaproponowano także budowę południowej wylotówki z Warszawy, czyli drogi S8 na odcinku Salomea-Wolica. Ma ona kosztować ponad 1 mld zł, a wkład unijny ma wynieść ponad 420 mln zł. Droga ma być gotowa w 2015 r. Na liście mogą znaleźć się także: budowa obwodnic Augustowa, Stargardu Szczecińskiego i zachodniej obwodnicy Poznania. Wszystkie te projekty mogą trafić na listę rezerwową, czyli otrzymają dofinansowanie, jeśli wystarczy na nie pieniędzy.

Wśród zgłoszonych na listę projektów kolejowych dominują te dotyczące przygotowania dokumentacji projektowej dla inwestycji, które mogłyby zostać sfinansowane z następnego budżetu UE na lata 2014-2020.

Celem konsultacji społecznych jest zebranie opinii i uwag na temat tych propozycji. Jak poinformował resort rozwoju regionalnego, w trakcie konsultacji nie ma możliwości zgłaszania dodatkowych projektów. Takie propozycje zostaną automatycznie wyłączone z rozpatrywania. Uwagi można zgłaszać przez internet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eugenio, 2013-07-23 00:01:42

    Najpierw zbudujcie porządne drogi , by nie jechało się w weekend z Krakowa do Zakopanego trzy i więcej godzin , a potem możecie POMYŚLEĆ o zorganizowaniu jakichkolwiek imprez sportowych na dużą skalę. To samo można powiedzieć o fatalnym stanie dróg w samym Krakowie (dziury, łaty, koleiny i tarki) Dr...oga w kierunku Nowej Huty woła o pomstę do nieba. Dużo jeżdżę po Małpolsce, Śląsku, Świętokrzyskim, Mazowieckim, Dolnośląskim. Drogi w województwie małopolskim są w najgorszym stanie ze wszystkich wymienionych. Tak więc najpierw zróbcie infrastrukurę , a potem możecie na tym korzystać, a nie odwrotnie. Pozdrawiam Eugenio  rozwiń