PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie dba o zabytki

  • JL    19 lipca 2016 - 10:35
Kujawsko-pomorskie dba o zabytki
Trwają prace między innymi w zabytkowym kościele św. Michała Archanioła w Siedlimowie. Fot. UMWKP (Szymon Zdziebło)

Realizację niemal 200 zadań umożliwi tegoroczne marszałkowskie wsparcie finansowe na prace konserwatorskie związane z ochroną zabytkowych obiektów Kujaw i Pomorza.
Wartość dofinansowania z budżetu województwa oraz regionalnego programu operacyjnego to 7,4 miliona złotych.

Pieniądze trafią między innymi na prace konserwatorskie przy wieży kościoła Andrzeja Apostoła w Brudzawach (powiat brodnicki), remont dachu kościoła Narodzenia NMP w Czarżu (powiat bydgoski), prace konserwatorsko-restauratorskie polichromii kościoła św. Mateusza w Ostrowie nad Gopłem (powiat inowrocławski), remont elewacji klasztoru w Markowicach (powiat mogileński), oraz remont dachu pałacu w Bąkowie (powiat świecki).

Trwają już między innymi prace w zabytkowym drewnianym kościele św. Michała Archanioła w Siedlimowie (powiat mogileński). Wśród dotowanych zadań są także kolejne prace remontowe na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim oraz prace związane z adaptacją zabytkowego budynku sądu w Kowalewie Pomorskim na szkołę muzyczną.

– Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W latach 2009-2015 marszałkowskie środki umożliwiły realizację ponad 800 zadań. Suma dotacji z regionalnego programu operacyjnego oraz budżetu województwa to blisko 60 milionów złotych. Wsparcie trafiło m. in. na naprawę dachów i wiekowych murów, odnowę elewacji, a także renowację wnętrz i konserwację zabytkowego wyposażenia.

Ogłoszony przez urząd marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2016 roku zakończył się w grudniu. Na przygotowanej przez zarząd województwa i przyjętej przez z sejmik liście dotowanych zadań znalazło się w sumie 188 przedsięwzięć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.