PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: jak wydawać pieniądze z RPO?

  • pap    28 lutego 2015 - 07:55
Kujawsko-pomorskie: jak wydawać pieniądze z RPO?

Do końca marca Piotr Całbecki musi przedstawić sposoby wydatkowania pieniędzy z RPO w kujawsko-pomorskim - fot. kujawsko-pomorskie.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego musi do końca marca przedstawić sposoby wydatkowania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - poinformował  marszałek regionu Piotr Całbecki.
Marszałek podkreślił, że oprócz samorządu województwa, który jest instytucją zarządzającą pieniędzmi z RPO, sposoby wydatkowania unijnych środków muszą też przedstawić dwie instytucje pośredniczące.

Czytaj: Wielki sukces Polski. Pół miliona nowych miejsc pracy

"Pierwszą z takich instytucji jest w naszym regionie Wojewódzki Urząd Pracy. Tutaj proces przygotowania (do wydatkowania funduszy z UE - PAP) przebiega sprawnie. W zasadzie już niedługo będziemy mogli całkowicie zatwierdzić schemat wdrażania w WUP-ie pewnej części naszego programu operacyjnego. Druga instytucja to nasz wojewódzki ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Ich struktura organizuje się w tej chwili do takiej, abyśmy mogli przekazać im kompetencje w zarządzaniu częścią środków, którymi będziemy dysponować" - poinformował marszałek, dodając, że przykładowym sposobem rozgospodarowywania pieniędzy z UE są otwarte konkursy.

Całbecki podkreślił, że końcówka marca to ostateczny termin prezentacji metod wydatkowania unijnych pieniędzy. "Jeśli tego nie zrobimy, uruchamianie środków finansowych z budżetu unijnego będzie niemożliwe" - powiedział.

Marszałek zaznaczył, że w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 do regionu kujawsko-pomorskiego trafi łącznie 9,5 mld zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w latach 2007-2013.

"To budżet, którym będziemy zarządzać do 2020 roku, czyli do czasu, kiedy środki muszą być rozdysponowane. Chociaż rok 2020 jest w pewnym sensie umownym terminem, ponieważ będzie obowiązywała nas nowa zasada N+3, zatem wdrożenie całego funduszu programu musi nastąpić do 2023 roku" - powiedział marszałek.

Dodał, że nowa perspektywa unijna będzie wymagała bardzo dużego nakładu pracy, "w trochę innym tempie", dlatego pierwsze konkursy zostaną ogłoszone w regionie najpóźniej w czerwcu. Będą one dotyczyły m.in. opieki przedszkolnej, edukacji i wsparcia dla bezrobotnych.

Całbecki podkreślił też, że woj. kujawsko-pomorskie jest jednym z dwóch województw (obok podlaskiego), które w ramach nowego RPO będą realizować instrument zwany rozwojem lokalnym kierowanym przez społeczność (RLKS).

Jego podstawowe założenie, to zwiększenie udziału społeczności lokalnych w zarządzaniu rozwojem terenów, na których mieszkają.

RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego bazować będzie na dwunastu obszarach wsparcia, z których najwięcej pieniędzy uzyska "Pakiet terytorialny" - 500 mln euro.

Prawie 430 mln euro trafi na "Przedsiębiorczość i innowacje", czyli podnoszenie poziomu konkurencyjności regionalnych przedsiębiorstw (zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym). 185 mln euro zasili obszar "Transport: drogi i kolej", 178 mln euro - "Edukację", 163 mln euro - "Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną" a 145 mln euro - "Rynek pracy".

Dofinansowane zostaną też inwestycje z zakresu rozwoju transportu miejskiego - obszar "Zrównoważona mobilność miejska" uzyska około 134 mln euro. Na walkę z wykluczeniem społecznym, aktywizację zawodową i wsparcie osób bezdomnych w ramach obszaru "Solidarne społeczeństwo" trafi 125 mln euro.

Inwestycje związane ze służbą zdrowia oraz programy profilaktyki zdrowotnej otrzymają dofinansowanie na poziomie 112 mln euro, a przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska, które znajdą się w obszarze "Ochrona środowiska: gospodarka odpadami i gospodarka wodno-ściekowa" - 65 mln euro.

Około 15 mln mniej przeznaczone będzie na realizację obszaru "Cyfrowy region", w ramach którego zaplanowano m.in. informatyzację administracji, służby zdrowia oraz kultury. Najmniej pieniędzy - 30 mln euro - zasili inwestycje z obszaru "Kultura"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.