PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-Pomorskie, RPO 2014-2020: Tylko w tym roku do podziału 210 mln zł

  • PAP/MN    25 października 2016 - 09:17
Kujawsko-Pomorskie, RPO 2014-2020: Tylko w tym roku do podziału 210 mln zł
Region pozyska w sumie ok. 590 mln zł na inwestycje drogowe. (fot. fotolia)

• Wykorzystanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w woj. kujawsko-pomorskim po zakontraktowaniu toczących się konkursów sięgnie ok. 20 proc.
• Jak prognozują władze regionu, po uwzględnieniu konkursów ogłaszanych do końca 2016 r. może wynieść 25 proc. 
• KE zatwierdziła już kujawsko-pomorski plan spójności drogowej i kolejowej do 2020 r. W puli jest 140 mln euro na inwestycje drogowe i ponad 50 mln euro na kolejowe.
"Po zakontraktowaniu konkursów, które są w toku, czyli konkursów z 2015 r. i pierwszych trzech kwartałów 2016 r. wydanych zostanie około 20 proc. środków z RPO. Jeśli weźmiemy pod uwagę konkursy, które ogłosimy jeszcze w tym kwartale, to mamy szansę dzięki nim przekroczyć poziom 25 proc." - ocenił dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Rafał Pietrucień.

Dyrektor zwrócił uwagę, że przy realizacji programów operacyjnych można przyjąć różne koncepcje strategii wdrażania - szybką, nastawioną na wysoki poziom kontraktacji na początku, lub wydatkowanie równomierne, skoncentrowane na przemyślanym inwestowaniu środków.

W województwie kujawsko-pomorskim przyjęto koncepcję równomiernego, rozłożonego na lata inwestowania środków publicznych, z myślą o całej perspektywie finansowej, a także o skutkach długofalowych programu. "Taka strategia była realizowana w poprzednim okresie programowania, co sprawiło, że nie dopuściliśmy do 'pustych lat inwestycyjnych'. Ogłaszaliśmy konkursy, podpisywaliśmy umowy i realizowaliśmy projekty jeszcze w 2014 i 2015 r." - dodał.

Zaznaczył, że taki podział wydatkowania środków uwzględnia: równomierny dostęp do środków unijnych w kolejnych latach, możliwości zapewnienia wkładu własnego przez beneficjentów, w szczególności samorządów terytorialnych i ich instytucji, zainteresowanie i zapotrzebowanie poszczególnych beneficjentów oraz sytuację społeczno-gospodarczą.

W województwie w ramach RRO ogłoszono już 62 konkursy i osiem naborów pozakonkursowych. Dotychczas rozstrzygnięto 11 konkursów, a pozostałe są w toku. Beneficjenci otrzymali prawie 90 mln zł, a samorząd województwa certyfikował do Komisji Europejskiej ponad 73 mln zł.

Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszonych 30 kolejnych konkursów, w których łącznie do podziału będzie ponad 210 mln euro. Na przyszły rok harmonogram konkursów nie jest jeszcze przyjęty, ale przewiduje się podobną ich liczbę oraz wartość jak w roku 2016 r.

KE zatwierdziła już kujawsko-pomorski plan spójności drogowej i kolejowej do 2020 r. W puli jest 140 mln euro (ok. 590 mln zł) na inwestycje drogowe i ponad 50 mln euro (ok. 210 mln zł) na inwestycje kolejowe.

Czytaj też: Fundusze unijne: Oto największe konkursy w województwach

Ponad 101 mln euro trafi na realizację 14 inwestycji na drogach wojewódzkich o łącznej długości 351 km. Zarząd województwa zdecydował o przetargach na wybór wykonawców pięciu tras: ze Żnina do granicy z Wielkopolską, z Lipna do granicy z Mazowszem, ze Stolna do Wąbrzeźna, z Brześcia do Kowala oraz na dwóch odcinkach drogi Tuchola-Świecie.

Pozostałe 39 mln euro otrzymają samorządy lokalne - na inwestycje na trasach gminnych i powiatowych oraz drogach wojewódzkich w miastach prezydenckich. Pomoc taka będzie rozdysponowana w ramach trwających konkursów.

Planowane są inwestycje kolejowe na trasach z Grudziądza do Brodnicy, z Grudziądza przez Tucholę do granicy z Pomorzem, z Bydgoszczy przez Kcynię do granicy w Wielkopolską, a także na dwóch odcinkach na szlaku Toruń Wschodni-Malbork.×
KOMENTARZE (1)

  • "Bezczelne kłamstwa", 2016-10-25 11:11:28

    "Bydgoscy radni województwa A.Walkowiak i R.Jasiakiewicz w ostrych słowach na konferencji prasowej zarzucili Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu manipulowanie opinią publiczną. Przez kilkanaście lat byłem dziennikarzem, pełniłem też przez kilka lat funkcję rzecznika prasowego , ale z tak bezcz...elnymi kłamstwami i manipulacją się nigdy nie spotkałem. To co zostało wyprodukowane przez Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, to jest wielka hucpa – mówił w czwartek radny Andrzej Walkowiak. Była to odpowiedź radnym na przyjęcie przez Komisję Europejską Planu Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej, który nie uwzględnił większości potrzeb z północno-zachodniej części województwa, faworyzując okręg toruńsko-grudziądzki. Urząd Marszałkowski w Toruniu zdaniem radnych wprowadza opinie publiczną w błąd, gdyż z jednej strony informuje, iż lista inwestycji nie uznaje priorytetowych i rezerwowych, co jest jednak nieprawdą, bowiem nawet z dokumentów PKP PLK wynika, że jedyna inwestycja z okręgu bydgoskiego, czyli rewitalizacja linii kolejowej nr 356 lub 281 znajdują się na liście rezerwowej. Radni zarzucili również, iż Urząd Marszałkowski jeżeli nawet podejmie te inwestycje, domagać będzie się finansowania przez samorządy połączeń, czego nie oczekuje się w przypadku pozostałych inwestycji w okręgu toruńsko-grudziądzkim."  rozwiń