PARTNER PORTALU
  • BGK

KUL ma nowy gmach naukowy

  • AT    19 stycznia 2012 - 13:37
KUL ma nowy gmach naukowy

Otwarto nowy Gmach Naukowo Dydaktycznyny Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). Projekt jest finansowany z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Zbudowany na planie trójkąta, pięciokondygnacyjny budynek Instytutu Biotechnologii przy ul. Konstantynów to jeden z najnowocześniejszych obiektów uczelnianych w Lublinie.
Biotechnologia ma olbrzymie znaczenie dla przyszłości medycyny, farmacji, rolnictwa i wielu innych dziedzin wiedzy i gospodarki. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 25 mln zł z Programu Rozwój Polski Wschodniej, powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów uczelnianych w Lublinie (zabierz głos/oceń prezydenta), który będzie kształcić studentów w tym kluczowym dla rozwoju nowoczesnej gospodarki obszarze.

W wyniku realizacji projektu powstał w pełni przygotowany i profesjonalnie wyposażony Gmach Biotechnologii, który znacząco wpłynie na zwiększenie potencjału dydaktyczno - badawczego uczelni i będzie służył całej społeczności akademickiej KUL. W budynku mieszczą się: sale wykładowe oraz pomieszczenia pracowników dydaktyczno-naukowych, a także: audytorium (o powierzchni 146 m2), pracownie i laboratoria dydaktyczno-badawcze oraz pomieszczenia techniczne.

W uroczytsości uczestniczyła minister Elżbieta Bieńkowska oraz Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego, Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego (zabierz głos/oceń marszałka) i Stanisław Wilk, rektor KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski jest bardzo aktywny w wykorzystywaniu środków unijnych. Oprócz gmachu Biotechnologii w Programie Rozwój Polski Wschodniej realizuje jeszcze jeden projekt: Budowa i wyposażenie Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych KUL za ponad 80 mln złotych dofinansowania. Ponadto KUL korzysta z pieniędzy z innych programów unijnych – Program Kapitał Ludzki (kilkanaście projektów), Program Infrastruktura i Środowisko (jeden projekt), Regionalny Program (trzy projekty).

Z Programu Rozwój Polski Wschodniej w województwie lubelskim podpisano 40 umów o wartości ponad 2,6 mld złotych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło około 1,7 mld złotych. Najwięcej projektów dotyczyło przedsięwzięć związanych z obszarem B+R, w tym zakup specjalistycznego sprzętu do laboratoriów, wsparciem innowacyjnej działalności małych i średnich przedsiębiorstw – w sumie 24 umowy o dofinansowanie. Lubelskie uczelnie pozyskały łącznie ponad 360 mln złotych dofinansowania z Programu Rozwój Polski Wschodniej, w tym wkład unijny wyniósł 308 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.