PARTNER PORTALU
  • BGK

Liczenie wilków i rysi w mazurskich lasach

  • PAP    12 lutego 2013 - 12:15
Liczenie wilków i rysi w mazurskich lasach

Ponad 200 leśników uczestniczyło w akcji liczenia rysi i wilków w lasach na Mazurach. Jest to pierwsza - przeprowadzona na tak dużą skalę - inwentaryzacja dużych drapieżników w tym regionie.
Jak poinformował koordynator akcji Adam Gełdon z nadleśnictwa Spychowo, ponad 200 leśników szuka od rana do zmroku tropów wilków i rysi na obszarze kilkuset tysięcy hektarów.

Liczenie drapieżników odbywało się jednocześnie w 18 nadleśnictwach, obejmujących największe kompleksy leśne Mazur - Puszczę Piską i Lasy Napiwodzko-Ramuckie. Przeprowadzenie akcji jednego dnia ma zapobiec kilkukrotnemu policzeniu tych samych tropów.

Inwentaryzacja pozwoli na dokładne oszacowanie populacji drapieżników i zajmowanych przez nie terytoriów. Na podstawie śladów na śniegu leśnicy ocenią również kondycję tych zwierząt, liczbę młodych osobników, a nawet techniki polowania.

Z wcześniejszych obserwacji wynika, że mazurskie wilki mają zwyczaj zapędzać swoją ofiarę na ogrodzenie upraw leśnych, co uniemożliwia jej dalszą ucieczkę.

Informacje zebrane podczas akcji pomogą w ochronie korytarzy ekologicznych i zostaną wykorzystane przy tworzeniu planów łowieckich, które muszą uwzględnić występowanie i zapotrzebowanie pokarmowe dużych drapieżników.

Uczestnicy akcji jeżdżą samochodami po leśnych duktach, wzdłuż których przemieszczają się w zimie drapieżniki. Dopiero po zauważeniu śladów na śniegu idą dalej po tropach. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie inwentaryzacji na tak dużych obszarach.

Zdaniem leśników znacznie łatwiejsze jest odnalezienie śladów wilków, które są liczniejsze i bardziej ruchliwe niż rysie. Wilcze watahy pokonują po 21-23 km dziennie. Dobowa marszruta rysia nie przekracza 5 km, w dodatku kot może spędzać kilka godzin w tym samym miejscu.

Podczas pierwszej inwentaryzacji przeprowadzonej na mniejszą skalę w 2011 r. oszacowano, że na Mazurach żyje co najmniej 51 wilków i osiem rysi. Leśnicy mają nadzieję, że od tego czasu zwiększyła się liczebność rysi.

W ramach projektu reintrodukcji tego gatunku w ub. roku na Mazury sprowadzono trzy rysie z Estonii. Prawdopodobnie dwa z ich przeżyły w nowym środowisku. Leśnicy ze Spychowa otrzymali też sygnały, że w ostatnim czasie zauważono tam samicę rysia z młodymi.

"Gdyby udało się potwierdzić informację, że mamy tutaj tzw. grupę rodzinną rysi, to byłby niesamowity sukces. Na naszych terenach bardzo rzadko rysie rozmnażają się na wolności" - ocenił Adam Gełdon.

Rysie od 1995 r. podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej i jako zagrożone wyginięciem zostały wpisane do Czerwonej Księgi Zwierząt. Leśnicy i ekolodzy chcą zwiększyć ich liczbę na Mazurach do 20-40 sztuk. Populacja tego drapieżnika w całym kraju szacowana jest na 200 osobników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Irek-Lesniczy, 2013-02-13 01:28:01

    Jeste lesnikiem i pracuje w lasach gdzie wystepuja i wilki i rysie. Te drugie w bardzo malej liczbie. Nawet dokladnie ich u nas ( lasy janowskie ) nie oszacowano. Mowi sie,ze w calym tym duzym kompleksie lesnym jest ich okolo 15, natomiast wilkow okolo 90. Jak wiadomo, lasy janowskie moglyby pomiesc...ic jeszcze wiecej tych drapieznikow. Od Janowa Lubelskiego, przez Stalowa Wole az do Rzeszowa itd...Niestety, mimo ochrony prawnej czesto slyszy sie o nielegalnych odstrzalach jakie dokonuja mysliwi ( zabojcy - bo jak ich inaczej nazwac ) na naszych terenach. Z kolegami z poszczegolnych Nadlesnictw robimy co mozemy aby nie dochodzilo do takich sytuacji. Ale mimo to zdarzaja sie nielegalne polowania. Mam nadzieje,ze juz niebawem monitoring lasow na wschodzie Polski znacznie sie zwiekszy, bedzie na wzor lasow z zachodniej czesci naszego kraju. Wowczas to takich mysliwych, ktorzy w ten sposob lamia prawo jak rowniez klusownikow bedzie mozna lapac na goracym uczynku i zamykac ich w wiezieniu ! Niech mieszkancy Mazur ciesza sie,ze maja te wspaniale i dzikie zwierzeta w tamtych lasach. Wilki sa niegrozne dla ludzi, wrecz przed nami uciekaja a odgrywaja znaczaca role w ekosystemie lesnym. Ireneusz. Pozdrawiam-  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: