PARTNER PORTALU
  • BGK

Lisków w Unii

  • PAP    7 czerwca 2012 - 10:03

Seminaria, wykłady dla rolników, wystawy sprzętu rolniczego, uroczystość 50-lecia Wspólnej Polityki Rolnej i inne atrakcje odbędą się ramach dwudniowej wystawy "Praca i kultura wsi", która rozpocznie się 16 czerwca w Liskowie (Wielkopolska).
Koszty zaplanowanych imprez, które oszacowano na ponad 300 tys. zł, zostaną sfinansowane ze środków unijnych, w ramach projektu "Lisków w UE-promocja kultury ludowej".

"Tytuł wystawy nawiązuje do ekspozycji, którą zorganizowano na przełomie maja i czerwca 1937 r. przez twórcę Liskowa ks. Wacława Blizińskiego" - poinformowała dziennikarzy wójt gminy Maria Krawiec.

W ramach wystawy odbędzie się m.in. konferencja o 50-leciu wspólnej polityki rolnej UE, wystawa historyczna "Wieś polska", zjazd sołtysów, festiwal smaków, pokaz kowalstwa i wybijanie pamiątkowych monet, wystawa fotograficzna, seminaria z zakresu weterynarii, które poprowadzą profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

"Będziemy mogli zobaczyć to, co charakteryzowało dawną wieś" - powiedział dziennikarzom członek zarządu województwa Krzysztof Grabowski.

Dodał, że podczas wystawy zostanie przypomniany kult księdza Blizińskiego, dzięki któremu w krótkim czasie założono w Liskowie m.in. sieć szkółek i ochronek dla dzieci, nowoczesną szkołę rolniczą, gimnazjum, sierociniec wraz ze szkołą publiczną, szpital, bank, mleczarnię, dom kultury, ośrodek zdrowia. Wiele z tych instytucji istnieje do dziś.

Duchowny uruchomił w Liskowie także turbinę wiatrową, która dostarczała szkole niezbędna energię. "Była ona wtedy symbolem wielkiego postępu nauki i techniki", powiedział historyk z Liskowa Tadeusz Trzciński. Obecnie wieś buduje za prawie 2 mln zł Centrum Informacyjno-Doradcze Energii Odnawialnej. Inwestycję dofinansowuje Unia Europejska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.