PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź odnowi 150 budynków oświatowych ze środków UE

  • PAP    2 lutego 2015 - 16:44
Łódź odnowi 150 budynków oświatowych ze środków UE

fot. uml.lodz.pl

Do 2020 r. władze Łodzi chcą poddać termomodernizacji jeszcze niemal 150 budynków oświatowych, a większość pieniędzy na ten cel ma pochodzić z UE.
Według informacji łódzkiego magistratu do końca 2014 r. termomodernizacji poddanych zostało 60 placówek oświatowych, w tym przedszkola, szkoły czy schroniska młodzieżowe. W sumie pochłonęło to 55,2 mln zł, z czego z kasy miasta wydano na ten cel 23,9 mln zł; 31,3 mln zł pochodziło ze środków unijnych oraz z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak poinformował w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela szacuje się, że wszystkie ukończone dotychczas termomodernizacje przyniosą mniej więcej 4 mln zł oszczędności rocznie w związku z mniejszym zużyciem energii cieplnej; prace poprawiły też estetykę i funkcjonalność budynków.

Kolejną modernizowaną placówką jest Szkoła Podstawowa nr 190 przy ul. Malczewskiego wraz z pływalnią. W zakresie zastosowanych technologii wykorzystany zostanie w niej odzysk ciepła ze ścieków oraz z wentylacji basenu. Wartość prac ma wynieść 7,25 mln zł brutto - miasto chce pozyskać dotację w wysokości 2,3 mln zł oraz taką samą pożyczką z WFOŚiGW.

Do 2020 roku władze miasta chcą poddać termomodernizacji co najmniej 65 kolejnych placówek oświatowych, a być może nawet niemal 150 budynków. Pieniądze na ten cel chcą pozyskać z funduszy unijnych dla projektów realizowanych na terenie Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Na liście projektów podstawowych znajduje się "Racjonalizacja zużycia energii - termomodernizacja obiektów edukacyjnych miasta Łodzi". Szacunkowa jego wartość wynosi niemal 93 mln zł, z czego 52 mln zł ma stanowić dofinansowanie unijne. W ramach tych środków miasto planuje przeprowadzić kompleksową termomodernizację ok. 65 placówek oświatowych.

Natomiast na liście projektów rezerwowych znajduje się "Racjonalizacja zużycia energii - termomodernizacja obiektów edukacyjnych miasta Łodzi etap II", którego szacunkowa wartość wynosi 114 mln zł, z czego blisko 97 mln zł ma pochodzić z UE. Pozwoliłoby to na kompleksową termomodernizację kolejnych 80 placówek.

Według Treli w sumie dzięki tym dwóm projektom możliwe będzie wyremontowanie łącznie niemal 150 budynków. Obecnie gotowych jest 24 dokumentacji projektowych, a do połowy roku ma ich powstać drugie tyle. W połowie 2015 r. będziemy dysponować audytami i dokumentacją projektową dla 65 obiektów edukacyjnych - dodał wiceprezydent Łodzi.

Po publikacji ostatecznych wytycznych RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-20 władze miasta chcą przystąpić jeszcze w tym roku do opracowania studium wykonalności i wniosku aplikacyjnego. Prace termomodernizacyjne miałyby być realizowane w latach 2017-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.