PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki Obszar Metropolitalny planuje ponad 70 inwestycji

  • PAP    23 lipca 2014 - 17:24

Rewitalizacja m.in. zabytkowych obiektów - Pałacu Poznańskich i kamienicy przy pl. Wolności w Łodzi, a także całych kwartałów ulic znalazły się na liście projektów, których realizację planują samorządy wchodzące w skład Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego.
Jak poinformowała w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, w ramach przyjętej przez te samorządy wspólnej strategii planują one realizację ponad 70 inwestycji o łącznej wartości prawie 1,2 mld zł. Dofinansowanie z UE sięgnie prawie 800 mln zł.

Projekty dotyczą m.in. rewitalizacji, termomodernizacji, w tym przede wszystkim obiektów oświatowych, modernizacji obiektów służących kulturze czy układów komunikacyjnych.

Najwięcej pieniędzy ma być przeznaczonych na rewitalizację. W sumie prawie 460 mln zł, z czego prawie 300 mln zł ma pochodzić z UE. Planuje się m.in. rewitalizację i modernizację dwóch zabytkowych obiektów - Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się w Pałacu Poznańskich i kamienicy przy pl. Wolności, rewitalizację zabytkowej elektrociepłowni EC-1, czy rewitalizację XIX-wiecznego osiedla dla robotników - Księży Młyn. Projekty dotyczą również rewitalizacji całych kwartałów ulic w Łodzi.

Na 28 projektów termomodernizacyjnych planuje się pozyskać ok. 300 mln zł, z czego wartość dofinansowania to 200 mln zł. Natomiast na wartych 108 mln zł siedem wspólnych projektów z zakresu infrastruktury kultury, dofinansowanie z UE sięgnie przeszło 91 mln zł.

Wśród projektów znalazły się także m.in.: przebudowa węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu al. Rydza Śmigłego i al. Piłsudskiego wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowych w Łodzi, Łódzki Tramwaj Metropolitalny, rozwój i modernizacja sieci ciepłowniczej w Łodzi oraz wybranych miastach ŁOM.

Obecny na spotkaniu z mediami wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak poinformował, że jeszcze w środę przekazana zostanie - zarówno urzędowi marszałkowskiemu w Łodzi jak i Ministerstwu infrastruktury i Rozwoju - przyjęta przez Stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny lista projektów do realizacji.

W skład ŁOM wchodzi 30 samorządów - powiatów i gmin graniczących z Łodzią.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.