PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki Szlak Konny za ponad 33 mln zł

  • PAP    13 sierpnia 2011 - 09:23
Łódzki Szlak Konny za ponad 33 mln zł

Łódzki Szlak Konny powstaje w ramach projektu „Turystyka w siodle – infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego”, realizowanego przez samorząd województwa.
Wartość projektu wynosi ponad 33 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych – ponad 16 mln zł.

Są już dostępne 44 audioprzewodniki dla turystów podróżujących po Łódzkim Szlaku Konnym.

W Nieborowie, Ożarowie, Sulejowie i Walewicach można nieodpłatnie skorzystać z dwujęzycznych urządzeń, dających możliwość poznania historii tamtejszych zabytków.

Audioprzewodnik to specjalnie zaprogramowane urządzenie elektroniczne, które umożliwia zapoznanie się z atrakcjami turystycznymi, bez konieczności poszukiwania informacji w przewodnikach.

44 takie urządzenia trafiły do historycznych obiektów zlokalizowanych na Łódzkim Szlaku Konnym – Muzeum w Nieborowie, Opactwie Cystersów w Sulejowie, Pałacu w Walewicach oraz Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Na razie jest możliwość odsłuchiwania informacji turystycznych w języku polskim i angielskim, ale w przyszłości oferta językowa ma być bogatsza. Korzystanie z audioprzewodników jest bezpłatne.

Jak podkreśla kierownik projektu Łódzki Szlak Konny, Piotr Wandachowicz, audioprzewodniki działają automatycznie, ponieważ skomunikowane są ze znacznikami rozlokowanymi w pomieszczeniach obiektu – komnatach, salach – przypisanymi do poszczególnych eksponatów.

„Turysta sam decyduje, którą część obiektu chce w danej chwili zwiedzać, a urządzenie dostosowuje się automatycznie do jego wyboru uruchamiając narrację lub przerywając po każdym zakończonym akapicie, gdy turysta nagle zmieni zdanie co do kierunku zwiedzania. W każdej chwili można zatrzymać narrację lub cofnąć” – wyjaśnił Wandachowicz.

Twórcy szlaku poinformowali, że dobiega końca jego informacyjne oznakowanie. Będzie ono gotowe w ciągu najbliższych kilku dni. Gotowych do użytku jest też 30 Punktów Informacji i Monitorowania Turysty, które zostały wyposażone w sprzęt potrzebny do obsługi turystów m.in. komputer, drukarkę i telefon.

„Wybrane punkty zostaną dodatkowo doposażone w urządzenia nawigacyjne do poruszania się po szlaku. Będzie to możliwe, gdy zakończona zostanie budowa infrastruktury szlaku, powstaną punkty postojowe oraz główny ośrodek dowodzenia – Centrum Zarządzania Łódzkim Szlakiem Konnym” – zaznaczył Wandachowicz.

Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Łódzki Szlak Konny docelowo będzie liczył ponad 1800 km.

Składa się z dwóch pętli – wewnętrznej wokół aglomeracji łódzkiej oraz zewnętrznej o długości niemal 1,5 tys. kilometrów, która przebiega przez cały region.

Na całej długości ma charakter spacerowo-rekreacyjny, dlatego poza wytrawnymi jeźdźcami będą mogły z niego korzystać także np. rodziny z dziećmi. Szlak został przystosowany również do jazdy z zaprzęgiem oraz do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt zakłada również stworzenie kilkujęzycznego portalu internetowego, dzięki któremu turyści będą mogli wyznaczać trasy przejazdu, a także dokonywać rezerwacji i płatności za pakiety turystyczne i noclegi.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.