PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie chce sięgnąć po wielkie pieniądze na innowacje

  • pt    21 lutego 2014 - 15:18

Aż 80 mld euro jest do podziału w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Łódzkie chce zdobyć jak największą część tej puli.
Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program wspierający badania naukowe i zastosowanie innowacji w przemyśle. Kwota 80 mld euro jest do wydania w ciągu najbliższych siedmiu lat i została przeznaczona na całą Unię Europejską.

Po pieniądze mogą sięgać głównie firmy, uczelnie, instytucji publiczne, ale program jest otwarty dla  wszystkich tj. osób indywidualnych, zespołów badawczych, instytucji publicznych i prywatnych, których celem jest realizacja przedsięwzięć badawczych i innowacyjnych. Uzyskane pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na zastosowanie innowacji w produkcji, badania naukowe, a także tworzenie nowych miejsc pracy.

- W ten sposób rozpoczyna się możliwość sięgania po fundusze unijne w nowym okresie programowania - ogłosił łódzki marszałek Witold Stępień. - Zależy nam na popularyzowaniu tego działania, żeby jak najwięcej jednostek z łódzkiego sięgało po pieniądze. W poprzedniej perspektywie finansowej 1,2 procenta środków z podobnych funduszy popłynęła do naszego regionu. Zdobyły je głównie uczelnie i kilkanaście firm.

Marcin Bugajski, członek zarządu WŁ, zwrócił uwagę, że w programie Horyzont 2020 przedsiębiorcy będą mogli liczyć na większe dofinansowanie niż w innych programach, bo pokrywające aż 70 procent wydatków.

Żeby ułatwić sięganie po pieniądze w Łódzkiem powstały dwa punkty kontaktowe, których pracownicy są gotowi, żeby objaśnić możliwość złożenia wniosków o pieniądze. Są to Regionalny Punkt Kontaktowy przy Uniwersytecie Łódzkim.

Będzie wspierać osoby/instytucje zainteresowane uczestnictwem w programie w formie indywidualnych konsultacji, a także poprzez szeroką ofertę szkoleń, warsztatów i dni informacyjnych na temat zasad funkcjonowania  programu oraz Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego.

RPK z Urzędem Marszałkowskim będzie prowadził akcje informacyjne i  promocyjne nakierowane na konstruowanie regionalnych partnerstw gotowych do współpracy w ramach projektów Horyzont 2020.

Pierwsze konkursy zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.