PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie liczy na ponad 2 mld euro z Unii

  • PAP    11 października 2012 - 09:20
Łódzkie liczy na ponad 2 mld euro z Unii

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień ma nadzieję, że mimo kryzysu gospodarczego w latach 2014-2020 jego region otrzyma z pieniędzy unijnych ponad 2 mld euro.
Byłaby to kwota większa od tej, na jaką woj. łódzkie mogło liczyć w ramach budżetu na lata 2007-2013. Z bieżącego budżetu unijnego łódzkie miało zagwarantowaną kwotę 2 mld euro. Stępień ma nadzieję, że w kolejnym woj. łódzkie otrzyma jeszcze więcej pieniędzy.

Marszałek zdaje sobie jednak sprawę z tego, że problemem w powiększeniu puli unijnych środków finansowych może być propozycja utworzenia przez UE dodatkowego budżetu, który miałby stabilizować sytuację finansową w krajach strefy euro. Zdaniem Stępnia w tej chwili trudno jednak powiedzieć, czy pomysł ten zostanie zrealizowany.

Czytaj też: Zaapelują o silną politykę regionalną

„Z pewnością koniec przyszłego roku będzie okresem, w którym wszystkie koperty dotyczące budżetu zostaną zamknięte. Wcześniej wiele się jeszcze może zdarzyć. Dopóki wszystko nie jest uzgodnione, to należy uważać, że nic nie jest uzgodnione, bo zawsze można zweryfikować dotychczasowe ustalenia. Wśród przedstawicieli regionów UE jest nastawienie utrzymania obecnego finansowania, polityki spójności i dążenia do tego, żeby pieniądze mogły być tak inwestowane, by przeciwdziałały kryzysowi” – powiedział Stępień, który w Brukseli uczestniczył w „Dniach Otwartych” organizowanych przez Komitet Regionów UE.

Podczas Open Days Stępień wraz z innymi przedstawicielami unijnych regionów rozmawiał m.in. właśnie o przyszłym budżecie. Jego zdaniem negocjacje dotyczące tej kwestii są już bardzo zaawansowane, a dalsza dyskusja dotyczyć będzie 0,1 proc. przyszłych wydatków. W tej puli może się znaleźć „dodatkowy” budżet dla państw strefy euro.

„Kryzys i trudna sytuacja finansowa krajów tej strefy sprawiły, że chcą one utworzyć swego rodzaju bufor finansowy, który zabezpieczałby je m.in. przed pogłębieniem się niedoborów w funduszach publicznych. W tym kontekście mówi się więc o drugim budżecie, zabezpieczającym finanse strefy euro. W tej kwestii nic jednak nie jest jeszcze przesądzone” – powiedział Stępień.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.