PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie otrzyma ponad 2,2 mld euro z UE. Na co pójdzie kasa?

  • PAP    18 lutego 2014 - 17:33
Łódzkie otrzyma ponad 2,2 mld euro z UE. Na co pójdzie kasa?

W latach 2014-2020 woj. łódzkie ma otrzymać ponad 2,2 mld euro unijnych dotacji. Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. na wspieranie innowacyjności i sfery badawczo-rozwojowe w przedsiębiorczości, ochronę środowiska i infrastrukturę transportową.
Kontrakt regionalny dotyczący wykorzystania unijnych pieniędzy przyznanych dla woj. łódzkiego na lata 2014-2020 był tematem wtorkowego spotkania podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pawła Orłowskiego z marszałkiem woj. łódzkiego Witoldem Stępień. Orłowski podkreślił, że było to jedno z "roboczych spotkań" zmierzających do zatwierdzenia kontraktu regionalnego.

Czytaj też: Samorządy dostaną miliardy z Unii. Na co?

"Jesteśmy pod koniec roboczych spotkań ze wszystkimi regionami. Równolegle toczymy rozmowy z resortami, aby projekty regionalne wspomagać także środkami krajowymi. Najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia będziemy mogli przekazać nasze stanowisko rządowe. Zatwierdzenie kontraktu regionalnego powinno nastąpić na jesieni tego roku. Wtedy podamy twardsze fakty na ten temat" - powiedział Orłowski.

Podczas spotkania ze stroną rządową przedstawiciele woj. łódzkiego podkreślali m.in. potrzebę wsparcia regionalnych programów badawczo-rozwojowych, rozwoju Łodzi akademickiej oraz infrastruktury związanej z ochroną środowiska.

"Rozmawialiśmy też o przedsięwzięciach drogowych i kolejowych. Wyzwaniem będzie skomunikowanie Łodzi z autostradami. O tych projektach trzeba będzie rozmawiać również z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad" - powiedział marszałek woj. łódzkiego.

Stępień dodał, że spotkanie z przedstawicielem strony rządowej pozwoliło poznać ocenę przedsięwzięć proponowanych przez samorząd regionu łódzkiego oraz możliwość "gwarantowania na nie środków z programów krajowych". "Teraz będziemy uściślać projekty z potencjalnymi beneficjentami" - zapowiedział marszałek.

W latach 2014-2020 z pieniędzy unijnych woj. łódzkie ma otrzymać ponad 2,25 mld euro

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Emi, 2014-02-23 22:06:49

    Jeśli pozwolicie życzę obyście stolicą kraju zostali.Kiedyś powiem.Pozdrawiam