PARTNER PORTALU
  • BGK

Lokalne Grupy Działania, opolskie: Są pierwsze umowy na wsparcie przygotowawcze

  • PAP/AT    19 sierpnia 2015 - 12:38
Lokalne Grupy Działania, opolskie: Są pierwsze umowy na wsparcie przygotowawcze
Podpisano cztery pierwsze umowy z LGD (fot.opolskie.pl)

W opolskim urzędzie marszałkowskim podpisano pierwsze umowy dot. tzw. wsparcia przygotowawczego dla opolskich Lokalnych Grup Działania (LGD). Wsparcie ma umożliwić funkcjonowanie LGD do marca 2016, gdy grupy i ich strategie będą ponownie zatwierdzane.
LGD to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, w którym uczestniczą zarówno przedsiębiorcy, jak i np. stowarzyszenia czy samorządy. Korzystają one z pieniędzy unijnych dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Z końcem czerwca wygasł okres ich finansowania z lat 2007-2013.

Kwoty wsparcia to od 110 do 132 tys. zł

By umożliwić im funkcjonowanie do marca 2016 roku - gdy mają być wybrane i zatwierdzone nowe LGD i ich lokalne strategie rozwoju na kolejny okres unijnego programowania - opolski urząd marszałkowski ogłosił konkurs na tzw. wsparcie przygotowawcze w ramach unijnego programu Leader.

W środę podpisano cztery pierwsze umowy z LGD, które ubiegały się o takie wsparcie. Kwoty wsparcia opiewają na od 110 do 132 tys. zł.

Prezes LGD Fundacja Euro-Country - Partnerstwo dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Wiejskich Aleksandra Szlagowska powiedziała, że pieniądze te umożliwią kierowanej przez nią LGD "przyzwoite funkcjonowanie i zbudowanie lokalnej strategii rozwoju". "Wkrótce będziemy startować ze spotkaniami z mieszkaniami i konsultacjami celów oraz samej strategii" - zapowiedziała.

Kolejne umowy w najbliższym czasie

Wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka poinformował, że wnioski o wsparcie przygotowawcze złożyło w sumie 10 LGD z Opolszczyzny - o dwie mniej, niż działało w latach poprzednich. Zaznaczył jednak, że choć znikają dwie grupy, to wszystkie gminy regionu będą objęte lokalnymi strategiami i będą mogły pozyskiwać środki unijne na działania na swoim terenie. Dodał, że o zmniejszeniu liczby LGD zdecydowały m.in. wypracowane przez lata powiązania lokalne czy wzajemna współpraca. Podał, że wnioski o wsparcie wszystkich 10 LGD opiewały na łączną kwotę dofinansowania 1 mln 298 tys. zł. Kolejne umowy z resztą LGD mają być podpisywane w najbliższym czasie.

Konopka poinformował też, że w ciągu miesiąca cztery LGD, które podpisały w środę umowy, uzyskają pierwsze środki na działalność. "Będą z nich musiały zagwarantować funkcjonowanie biura, zatrudnienie pracowników, komunikację z lokalną społecznością" - tłumaczył.

Dodał, że po ogłoszeniu - najpewniej we wrześniu - przez zarząd województwa konkursu na lokalne strategie rozwoju LGD będą przygotować te strategie. "Mam nadzieję, że w marcu 2016 roku podpiszemy umowy na dalsze funkcjonowanie z tymi Grupami" - mówił Konopka.

23 mln euro do 2020 r.

Do 2020 roku w ramach programu Leader dedykowanemu LGD w woj. opolskim będzie dostępnych ok. 23 mln euro. Pieniądze te mają być przeznaczone np. na zakładanie działalności gospodarczej, rozwój przedsiębiorstw, niekomercyjną infrastrukturę turystyczną czy finansowanie projektów, dotyczących zachowania dziedzictwa lokalnego.

Wicemarszałek woj. opolskiego wyjaśnił, że z ponad 23 mln euro przeznaczonych na działania w ramach programu Leader co najmniej połowa będzie musiała być przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy. Przyznał, że w minionych latach działanie to "szło opornie"; z zarezerwowanych na ten cel 20 mln zł wykorzystano tylko połowę. Resztę przesunięto na inne działania.

W rozpoczynającej się właśnie perspektywie unijnej zatwierdzane na nowo LGD będą musiały spełnić kilka warunków, m.in. działać na obszarze spójnym terytorialnie, na którym mieszka od 30 do 150 tys. mieszkańców (w minionych latach było to od 10 do 150 tys. mieszkańców).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.