PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko Gdynia-Kosakowo: Rząd wesprze skargę

  • PAP/JL    23 września 2015 - 07:33
Lotnisko Gdynia-Kosakowo: Rząd wesprze skargę

Gdynia i gmina Kosakowo walczą z Komisją Europejską o 17 mln zł. Fot. Mat. prasowe

Samorządy Gdyni i Kosakowa zaskarżyły decyzję Komisji Europejskiej, że dotacja samorządów dla lotniska była niedozwoloną pomocą publiczną.
O wyrażeniu przez Radę Ministrów zgody na wniesienie interwencji w postępowaniu przeciwko Komisji Europejskiej poinformowało biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który brał udział w wypracowaniu polskiego stanowiska w tej sprawie.

– Wniosek zgłaszający interwencję rządu został już złożony. Oznacza to, że państwo polskie, które do tej pory nie było uczestnikiem procesu w tej sprawie przeciwko Komisji Europejskiej, stanie się takim uczestnikiem – informuje wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. Dodaje, że państwo poparło wszystkie zarzuty, które zostały wcześniej zgłoszone przez samorządy.

W lutym 2014 r. KE nakazała, by port lotniczy Gdynia-Kosakowo zwrócił 21,8 mln euro (91,7 mln zł) pomocy, jaką otrzymał od samorządów Gdyni i gminy Kosakowo. „Komisja Europejska stwierdziła, że środki publiczne przekazane przez gminy Gdynia i Kosakowo na rzecz portu lotniczego Gdynia-Kosakowo przyznają beneficjentowi nienależną przewagę konkurencyjną, w szczególności nad lotniskiem w Gdańsku, co stanowi naruszenie unijnych zasad pomocy państwa” – podała wówczas KE w komunikacie.

Gdynia i gmina Kosakowo zaskarżyły tę decyzję KE do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu. W marcu br. KE uznała, że błędnie zakwalifikowała część wydatków ujętych w poprzedniej decyzji – tzw. wydatków na bezpieczeństwo – jako niepodlegające zwrotowi.

Tym samym ewentualna kwota „niedozwolonej pomocy publicznej” zmniejszyła się o ok. 17 mln zł. Samorządy chcą jednak całkowitego wstrzymania wykonania decyzji Komisji Europejskiej. Skarga w tej sprawie została wysłana w kwietniu ub. roku. Nie wiadomo, kiedy zostanie ona rozpatrzona przez Sąd UE.

Zaskarżenie decyzji KE samorządy tłumaczyły m.in. tym, że „wnioski KE są całkowicie sprzeczne z wnioskami płynącymi z analiz ekonomicznych przedstawionych przez inwestujące samorządy”. „Komisja pominęła je i przyjęła własne, nie wskazując, z jakich przyczyn uznała te przedstawione za niewłaściwe” – zaznaczono. Samorządy uważają, że w tym zakresie mogło dojść do przekroczenia uprawnień przez KE i chcą, by zbadał to sąd.

W związku z decyzją KE, na wniosek realizującej inwestycję spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo w maju ub. roku sąd ogłosił jej upadłość. Sąd uznał, że spółka nie wykonywała już swoich zobowiązań.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • borys, 2015-09-23 13:33:39

    Życzę szybkiego uruchomienia portu lotniczego Gdynia i lotów radom gdynia