PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko pod specjalnym nadzorem

  • KB    30 kwietnia 2010 - 08:57
Lotnisko pod specjalnym nadzorem

Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny powołał Grupę Roboczą, która ma przyjrzeć się wykorzystywaniu środków z RPO przez Port Lotniczy w Bydgoszczy.
Zespół, w skład którego weszli fachowcy z dziedziny lotnictwa, budownictwa oraz środków unijnych do końca czerwca 2010 r. przygotuje raport.

W skład Komitetu Monitorującego wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, administracji państwowej (z wojewodą na czele), samorządów, związków zawodowych oraz pracodawców, wyższych uczelni oraz organizacji pozarządowych. Ich zadaniem jest nadzór nad sprawną realizacją i zarządzaniem Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2007-2013.

"Zintegrowany projekt inwestycyjny rozwoju funkcji usługowych Portu Lotniczego w Bydgoszczy w ramach węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko-toruńskiej" należy do projektów kluczowych RPO województwa. Na rozbudowę bydgoskiego lotniska zarząd województwa zagwarantował aż 23,45 mln euro. - To najważniejszy projekt w ramach naszego RPO – mówi wicemarszałek Michał Korolko. – Od sprawnej realizacji tej inwestycji zależy czy będziemy mieli w naszym regionie nowoczesne lotnisko, które będzie obsługiwać międzynarodowe połączenia.

W związku z tym jednak, że Port Lotniczy już trzeci raz prosił o przesunięcie (do 30 września 2010 r.) terminu złożenia wymaganej dokumentacji oraz wniosku o dofinansowanie inwestycji i że do tej pory lotnisko wykorzystało zaledwie 10 proc. przeznaczonych dla niego środków, zarząd województwa postanowił zaproponować Komitetowi Monitorującemu powołanie Grupy Roboczej.

Komitet zajął się sprawą 28 kwietnia 2010 r. podczas posiedzenia w Pakości. - Jeżeli jakiś projekt idzie nie tak jak należy to trzeba się nim zająć – uznał wojewoda Rafał Bruski.

O znaczeniu bydgoskiego lotniska dla regionu oraz szansach na rozwój, które stanowią środki z RPO mówiła Barbara Szymańska-Kowalkowska, rektor Wyższej Szkoły Środowiska w Bydgoszczy. Na tej uczelni działa Wydział Lotnictwa i Kosmonautyki. – Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że Port Lotniczy w Bydgoszczy ma doskonałą lokalizację, tereny do rozwoju nie gorsze od lotnisk w Europie Zachodniej – oznajmiła pani rektor.

W głosowaniu (nikt nie był przeciw, jedna osoba się wstrzymała od głosu) Komitet Monitorujący zadecydował o powołaniu Grupy Roboczej w składzie: Monika Wiśniewska – dziekan Wydziału Lotnictwa i Kosmonautyki Wyższej szkoły Środowiska w Bydgoszczy, Andrzej Ilków – dyrektor do spraw bezpieczeństwa Portu Lotniczego Okęcie w Warszawie, Krzysztof Smoczyk  z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zbigniew Olkiewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy.

Zadaniem grupy będzie ocena realności realizacji projektu przez Port Lotniczy Bydgoszcz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.