PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelski zabytek odzyskał blask za 16 mln zł

  • PAP    22 października 2012 - 19:27

Jeden z najstarszych zabytków Lublina, XV-wieczny kościół tzw. pobrygidkowski, odrestaurowany został kosztem blisko 16 mln zł. W poniedziałek zaprezentowano efekty remontu świątyni, która powstała jako votum za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.
"To był kapitalny remont, począwszy od fundamentów, przez wszystkie instalacje, remont więźby dachowej i poszycia dachu. Objął też wymianę posadzki i nową aranżację wnętrza. Trwał 18 miesięcy. Poprzedni poważny remont kościoła był przeprowadzony na początku XX wieku" - powiedział rektor kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej ks. Dariusz Bondyra.

Remont kosztował 15,8 mln zł. 75 proc. kosztów sfinansowanych zostało z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Odremontowany kościół będzie atrakcją turystyczną Lublina. Zwiedzającym udostępniono pozostałości XV-wiecznych fresków, które zachowały się na strychu świątyni. Przedstawiają one według niektórych badaczy pochód Trzech Króli, inni dopatrują się w nich orszaku króla Władysława Jagiełły lub Kazimierza Jagiellończyka. W kryptach oraz w wieży i na chórze kościoła wyeksponowano m.in. numizmaty z epoki jagiellońskiej znalezione podczas badań archeologicznych oraz naczynia i szaty liturgiczne.

Na wieży liczącej 28 metrów wysokości urządzono punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę pobliskiego Starego Miasta. Przed remontem wejście na wieżę było niemożliwe, ponieważ znajdująca się w niej klatka schodowa groziła zawaleniem.

W tym roku mija 600 lat od rozpoczęcia budowy kościoła, który ufundował król Władysław Jagiełło, jako dar wdzięczności Bogu za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Kościół został wzniesiony w latach 1412 - 1426 na miejscu jeszcze starszej kaplicy, leżącej poza murami miasta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.