PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie dostanie więcej na RPO

  • pt    20 listopada 2013 - 09:15
Lubelskie dostanie więcej na RPO

Na rewitalizację podzamcza, odnowienie Placu Litewskiego i doliny rzeki Bystrzycy oraz przebudowę głównych arteriach i budowę nowego dworca autobusowego chcą wydać w lubelskim środki z RPO.
230 milionów euro wzrośnie pula środków unijnych w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020. Budżet RPO wyniesie więc nie 2, a 2,23 miliarda euro. Tę niespodziewaną wiadomość przekazał w czwartek Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego, który uczestniczył w konsultacjach społecznych przyszłego programu regionalnego dla województwa lubelskiego.

Lubelska konferencja odbyła się w Parku Naukowo-Technologicznym. Była ostatnim z serii spotkań w ramach konsultacji społecznych nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. W sumie Urząd Marszałkowski zorganizował dziesięć takich spotkań, w czasie których marszałek Krzysztof Hetman rozmawiał o kształcie programu z samorządami, przedsiębiorcami i naukowcami z całego województwa.

- W nowym rozdaniu funduszy europejskich przenosimy środek ciężkości w stronę rozwoju przedsiębiorczości, która będzie realizowana nie tylko przez właścicieli firm, ale także przez gminy, miasta i powiaty z Lubelszczyzny. Jej podstawą będzie również lepsza współpraca biznesu z rektorami uczelni wyższych, którzy pozyskując środki europejskie będą działali na rzecz regionalnej gospodarki - mówił Krzysztof Hetman.

- Województwo lubelskie otrzyma 2,23 miliarda euro, co oznacza wzrost o 230 milionów - podkreślił Marceli Niezgoda. Zdaniem wiceministra Lubelszczyzna bardzo dobrze radzi sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy dlatego zasługuje na więcej pieniędzy z Brukseli.

Apetyt na te pieniądze mają między innymi władze stolicy województwa. W lubelskim magistracie już od kilku miesięcy jest gotowa lista pilnych projektów, które samorząd chciałby sfinansować z funduszy zewnętrznych.

- Chodzi o rewitalizację podzamcza, odnowienie Placu Litewskiego i doliny rzeki Bystrzycy. Zależy nam także na kluczowych inwestycjach drogowych i komunikacyjnych, np. przebudowie al. Racławickich i Kraśnickich, czyli głównych arteriach miasta oraz budowie nowego dworca autobusowego - wyliczał Stanisław Kalinowski, wiceprezydent Lublina. Konsultacje społeczne zakończą się 22 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.