PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie, inwestycje szkolne: Samorządy dostaną ponad 56 mln zł z RPO

  • PAP/AT    18 kwietnia 2016 - 17:09
Lubelskie, inwestycje szkolne: Samorządy dostaną ponad 56 mln zł z RPO
Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski powiedział, że to już ostatnia duża transza pieniędzy z poprzedniego RPO (fot.sxc.hu)

• Zarząd województwa lubelskiego przyznał samorządom ponad 56 mln zł dofinansowania na inwestycje w szkołach.
• Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Dofinansowanie uzyskało 29 projektów, które znajdowały się na tzw. liście rezerwowej konkursu ogłoszonego w 2009 r., dotyczącego budowy lub modernizacji szkolnych budynków i obiektów sportowych. Na dodatkowe dotacje przeznaczono 34,9 mln zł pozostałych z innych konkursów oraz 21,2 mln zł z wkładu budżetu państwa do RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski powiedział, że to już ostatnia duża transza pieniędzy z poprzedniego RPO. "Wykorzystaliśmy resztki, bilans jest na zero. Może jeszcze jakieś niewielkie kwoty się pojawią, ale to jest już ostatnia taka duża transza pieniędzy ze starego RPO" - powiedział Sosnowski w poniedziałek na konferencji prasowej.

Czytaj też: Zalewska: Są pieniądze na 6-latki w szkole i przedszkolu

"Postanowiliśmy wesprzeć inwestycje szkolne, ponieważ w nowej perspektywie jest bardzo mało pieniędzy na szkolnictwo. Te projekty zostały już wykonane z kredytów bądź środków własnych samorządów, dzisiaj je odciążymy. Samorządy dostaną zastrzyk pieniędzy, być może na wkład własny do nowych projektów" - dodał Sosnowski.

Pieniądze mają trafić do samorządów do końca czerwca tego roku. Dotacje wynoszą od niespełna 150 tys. zł do przeszło 8 mln zł.

Najwięcej środków, 8,1 mln zł, otrzyma miasto Lublin, które w 2009 r. ubiegało się o dofinansowanie w tej wysokości na budowę krytej pływalni i rozbudowę hali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 23 w dzielnicy Kalinowszczyzna. Inwestycja ta - wartości ponad 22 mln zł - jest już zakończona, została sfinansowana ze środków własnych lubelskiego samorządu.

Czytaj też: Lublin wyróżniony za skuteczne przyciąganie inwestorów

Rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska powiedziała, że dodatkowe pieniądze posłużą finansowaniu rozpoczętych już innych projektów, m.in. modernizacji Placu Litewskiego w centrum miasta i budowy węzła komunikacyjnego na Alei Solidarności. "To są inwestycje, które już ruszyły, a jeszcze nie mamy przyznanych na nie dotacji unijnych. Nowych inwestycji na razie nie będziemy rozpoczynać" - dodała Krzyżanowska.

Samorząd Kraśnika otrzyma ponad 6 mln zł na dofinansowanie budowy hali sportowej przy Gimnazjum nr 1, gmina Żyrzyn - blisko 6 mln zł na nowy budynek gimnazjum, zaś powiat kraśnicki - prawie 5 mln zł na budowę Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kraśniku.

Na konkurs w 2009 r. napłynęły 154 projekty. Wcześniej zarząd województwa podpisał umowy na dofinansowanie 53 inwestycji na łączną kwotę 292 mln zł.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 opiewał na 1,54 mld euro. Na realizację RPO na lata 2014-2020 region ma otrzymać 2,23 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-05-03 22:28:23

    Dotacje z RPO Lubelskiego, przygotowanie wniosków dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!