PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie, RPO 2014-2020: Prawie 54 mln zł dla firm na prace badawczo-rozwojowe

  • PAP/MN    28 października 2016 - 15:49
Lubelskie, RPO 2014-2020: Prawie 54 mln zł dla firm na prace badawczo-rozwojowe
Bardzo potrzeba w naszym województwie przedsiębiorstw, które będą prowadzić badania - mówi marszałek Sosnowski. (fot. arch. slawomirsosnowski.pl)

• 42 firmy z woj. lubelskiego otrzymają prawie 54 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na infrastrukturę badawczo-rozwojową.
• To efekt pierwszego konkursu mającego na celu zwiększenie innowacyjności w biznesie, rozpisanego w nowej unijnej perspektywie finansowej przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości.
• W piątek (28 października) przedsiębiorcy podpisali umowy o dofinansowanie.
"Bardzo nam potrzeba w naszym województwie przedsiębiorstw, które będą prowadzić badania. Są na to pieniądze europejskie, a także na wdrożenia i wzmacnianie konkurencyjności, tak by efekty prac naukowych wchodziły do produkcji masowej. To ma być proces, który właśnie uruchamiamy" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

"W urzędzie marszałkowskim jeszcze w listopadzie powołamy specjalną komórkę, która będzie monitorować powstawanie centrów badawczych, spinać i ułatwiać współpracę przedsiębiorstw z uczelniami. Dzisiaj rozwój regionu ma następować przez badania, innowacje, wdrożenia" - podkreślił Sosnowski.

Na pierwszy konkurs wpłynęło 66 wniosków dotyczących tworzenia podstaw do badań głównie w dziedzinie medycyny, biotechnologii, informatyki oraz energii odnawialnej. Przedsiębiorcy mogli uzyskać dofinasowanie w wysokości nieprzekraczającej 65 proc. wartości zgłoszonych projektów. Przyznano łącznie prawie 54 mln zł dotacji dla 42 firm, w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy do 3 mln zł - poinformował dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Marceli Niezgoda.

Dotację w wysokości 2 mln zł otrzymała spółka Medical Inventi złożona z przedsiębiorców i naukowców, którzy wynaleźli tzw. sztuczną kość, biomateriał o właściwościach zbliżonych do naturalnych kości człowieka.

Czytaj też: Jak samorządy radzą sobie z kontraktowaniem RPO? Są problemy

"Jednym z elementów naszej strategii jest zbudowanie własnego laboratorium badawczo-rozwojowego i na to wydamy uzyskane w tym konkursie pieniądze. Będziemy w nim prowadzili badania nad doskonaleniem sztucznej kości, a także poszukiwaniem nowych produktów i usług, bo mamy ku temu potencjał naukowy" - powiedział prezes spółki Medical Inventi Maciej Maniecki.

"To pierwsza dotacja, którą udało nam się uzyskać, choć spółka istnieje już sześć lat i podejmowała wcześniej inne próby. Potrzebujemy kilkunastu milionów złotych na komercjalizację wynalazku sztucznej kości na rynku krajowym i za granicą. Ta dotacja uwiarygadnia nas i pomoże w rozmowach z partnerami finansowymi" - dodał Maniecki.

Prywatny ośrodek medyczny Lubelskie Centrum Diagnostyczne otrzyma 2,3 mln zł na rozwój i wdrażanie nowych metod leczenia przy użyciu przeciwciał monoklonalnych.

"To nowa dziedzina medycyny, służąca do terapii schorzeń, których trudno znaleźć przyczynę i sposób leczenia, takich jak łuszczyca czy osteoporoza. Dzięki tej dotacji powstanie laboratorium, które będzie prowadziło procesy optymalizacji produkcji przeciwciał monoklonalnych, tworzyło nowe i wskazywało te najbardziej skuteczne" - powiedział Tomasz Blicharski Lubelskiego Centrum Diagnostycznego. "Efekty naszych prac będziemy udostępniać firmom farmaceutycznym i naukowcom, którzy będą je dalej badać bądź wykorzystywać do tworzenia nowych terapii" - dodał.

Czytaj też: Pełne otwarcie wszystkich możliwości RPO wcią nie jest możliwe

Spółka reklamowa Cumulus otrzymała 90 tys. zł dotacji na projekt dotyczący badania ruchu gałek ocznych, co ma pomóc lepiej projektować materiały reklamowe.

"Chcemy kupić superczułe kamery i oprogramowanie, które pozwoli bardzo precyzyjnie zbadać, gdzie ludzie kierują wzrok i na jak długo go zatrzymują w danym punkcie. Powstaną dwa mobilne stanowiska do badania reklam, bilbordów, stron internetowych; będziemy mogli je oceniać zarówno u nas, jak i u klientów" - powiedział prezes spółki Jan Matysik.

W listopadzie tego roku Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości planuje rozstrzygnąć następny konkurs dotyczący badań naukowych w przedsiębiorstwach, w którym dotacje wynosić będą około 60 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.