PARTNER PORTALU
 • BGK

Lubelskie, RPO 2014-2020: Region w początkowej fazie wydatkowania środków UE

 • PAP/MN    25 października 2016 - 09:28
Lubelskie, RPO 2014-2020: Region w początkowej fazie wydatkowania środków UE
Pierwsze pieniądze z nowej perspektyw wydane zostały głównie na aktywizację zawodową - staże, szkolenia, wyposażania stanowisk pracy. (fot. pixabay)

• W Lubelskiem certyfikowano dotychczas 0,26 proc. unijnych funduszy z RPO na lata 2014-2020.
• Harmonogram jest realizowany, nie naruszyliśmy dyscypliny czasowej – zapewnił marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski.
• Sosnowski podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać wydawanie unijnych pieniędzy.
Województwo Lubelskie ma do dyspozycji 2,23 mld euro w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020. Dotychczas certyfikowanych zostało 5,8 mln euro z tych środków unijnych, czyli 0,26 proc. całości. Certyfikacja jest ostatnim etapem rozliczenia unijnego projektu, to pieniądze, których prawidłowe wydatkowanie zostało potwierdzone przez samorząd województwa do Komisji Europejskiej.

Pierwszy okres, za który lubelski samorząd będzie rozliczany przez Komisję Europejską mija z końcem 2018 r. Do tego terminu zgodnie z przyjętymi zasadami unijnymi certyfikowane ma być 404,9 mln euro. Według planu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego, przekazanego do Ministerstwa Rozwoju, samorząd województwa lubelskiego zamierza certyfikować do końca 2018 r. większą kwotę, bo 487,2 mln euro.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać wydawanie unijnych pieniędzy. "Wystartowaliśmy w marcu 2015 r., kiedy to podpisaliśmy uzgodnione RPO, a we wrześniu ogłosiliśmy nabory" - przypomniał.

"Z certyfikacji będziemy rozliczani na koniec 2018 r., więc to, jak jest dzisiaj, nie ma znaczenia. Każde województwo ma swoje harmonogramy i nakreślony plan działania. Sześć województw podpisało RPO pół roku wcześniej, ustępując w negocjacjach, więc to półroczne przesunięcie jest dzisiaj widoczne we wdrażaniu" - zaznaczył Sosnowski.

Porównał wdrażanie RPO do wyścigu, "który się dopiero rozpoczął". "Pierwsze podsumowanie będzie można robić po zakończeniu tego roku, bo według ministerstwa do tego czasu mamy zakontraktować 19 proc. środków. Wierzę, że to zrobimy, bo mamy to krok po kroku rozpisane, na razie nie naruszyliśmy dyscypliny czasowej. Ten pociąg jedzie" - zapewnił Sosnowski.

Według niego procedury RPO są bardziej skomplikowane niż poprzednio. "Robimy wszystko, aby zastosować jak najwięcej uproszczeń. Są w tej sprawie wysyłane monity do Komisji Europejskiej" - podkreślił marszałek woj. lubelskiego.

Pierwsze pieniądze z nowej perspektyw wydane zostały głównie na aktywizację zawodową - staże, szkolenia, wyposażania stanowisk pracy - osób znajdujących się w trudnej sytuacji, m.in. ludzi po 50. roku życia, niepełnosprawnych czy długotrwale bezrobotnych. Dofinasowanie uzyskały projekty z zakresu ekonomii społecznej, w tym dotyczące działań lokalnych samorządów.

Czytaj też: Fundusze unijne: Oto największe konkursy w województwach

Samorząd województwa lubelskiego ogłosił do tej pory 37 konkursów na łączną kwotę dofinansowania ponad 3 mld zł. Do końca tego roku planuje ogłosić jeszcze 15 konkursów, na które zarezerwowane zostało blisko 790 mln zł. 137,5 mln zł przekazanych zostało na nabory wniosków w trybie pozakonkursowym. Łącznie będzie to ponad jedna trzecia wszystkich środków w RPO.

Do 30 września tego roku podpisanych zostało 178 umów o dofinansowanie o łącznej wartości 233,9 mln zł. Zapisany w nich wkład unijny wyniósł 198,8 mln zł.

Beneficjenci złożyli 216 wniosków o płatność, czyli dokumentów, które potwierdzają wydanie pieniędzy na unijny projekt i są podstawą do zwrotu poniesionych wydatków z budżetu RPO. Łączna suma wniosków o płatność sięgnęła 40,5 mln zł, z czego unijny wkład to 34,1 mln zł.

W dotychczas ogłoszonych konkursach najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostało na: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - 429,1 mln zł, gospodarkę wodno-ściekową - 241,6 mln zł oraz wzrost konkurencyjności małych i średnich firm - 281,8 mln.

Konkursy o dotacje unijne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród firm, samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych. W dotychczas ogłoszonych konkursach przyjęto ponad 3 tys. wniosków, a suma pożądanych dotacji wyniosła niemal połowę wszystkich środków dostępnych w RPO.

Aby przyśpieszyć ocenianie wniosków podwojono liczbę pracowników, którzy sprawdzają projekty oraz powołane zostały specjalne zespoły do weryfikacji wniosków strategicznych i pozakonkursowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.