PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: sieć kanalizacji w Kraśniku będzie zmodernizowana i rozbudowana

  • PAP/JS    15 marca 2018 - 18:47
Lubelskie: sieć kanalizacji w Kraśniku będzie zmodernizowana i rozbudowana
Inwestycja w Kraśniku obejmuje dziesięć kontraktów, w tym siedem na roboty budowlane, a trzy na usługi. (fot. pixabay.com)

Ponad 46 mln zł kosztować będzie modernizacja i rozbudowa systemu sieci kanalizacji w Kraśniku (Lubelskie), na którą miasto uzyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dostęp do sieci uzyska blisko dwa tysiące osób.
Umowę dotyczącą realizacji projektu "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Kraśnik" podpisali Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda i Prezes Zarządu Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Waldemar Suchanek.

"Przewidziano budowę i modernizację około 24 km instalacji sanitarnej oraz budowę niespełna kilometra sieci wodociągowej, a także przebudowę oczyszczalni ścieków i modernizację stacji uzdatniania wody. W wyniku prac blisko dwa tysiące nowych osób zostanie podłączonych do sieci kanalizacyjnej, a 154 mieszkańców Kraśnika skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę" - poinformował w czwartek Fundusz w komunikacie prasowym.

Inwestycja w Kraśniku obejmuje dziesięć kontraktów, w tym siedem na roboty budowlane, a trzy na usługi.

Koszt realizacji całego projekt oszacowano na ponad 46 mln zł. Budowę dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - ponad 22,5 mln zł wyłoży z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a kolejne 6 mln zł stanowić będzie zwrotna pomoc w formie pożyczki z budżetu NFOŚiGW. Resztę wydatków pokryje samorząd Kraśnika z własnych środków.

Prace mają potrwać do 2023 r. Cytowany w komunikacie zastępca burmistrza Kraśnika Dariusz Lisek podkreślił, że najbardziej istotne jest doprowadzenie odpowiedniej infrastruktury kanalizacyjnej do tych dzielnic miasta, w których jej dotąd nie było.

"Odchodzimy od zbiorników bezodpływowych, idziemy w kierunku nowoczesności i dbamy jeszcze mocniej o ekologię. W momencie, kiedy system kanalizacji stanie się szczelny, uzyskamy ogromne korzyści środowiskowe. W konsekwencji realizacji wszystkich prac i zyskania większej liczby użytkowników systemu, możemy także przewidywać w przyszłości możliwości obniżenia cen wody i ścieków" - powiedział Lisek.

Modernizacja i rozbudowa systemu sieci kanalizacji to kolejny projekt z dziedziny wodno-kanalizacyjnej realizowany przez Kraśnik. Wcześniej Kraśnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji realizowało projekt o wartości 61,5 mln zł, dotyczący przebudowy i modernizacji komunalnej oczyszczalni ścieków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.