PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie uruchomiło pilotażowy program wsparcia dla miast powiatowych

  • PAP/MIW    19 października 2017 - 15:45
Lubelskie uruchomiło pilotażowy program wsparcia dla miast powiatowych
Jednym z miast uczestniczących w porozumieniu jest Świdnik. (mok.swidnik.pl)

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego wydzielone zostało 150 mln zł dla miast powiatowych w regionie na programy rewitalizacyjne. W każdym z 15 miast będzie rozdzielonych po 10 mln zł na lokalne projekty.
• Pieniądze między poszczególne miasta zostaną rozdzielone po równo, mimo że miejscowości są różnej wielkości.

• - To pierwszy taki model wsparcia w kraju. Ma charakter pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, to będą mogli z tego mechanizmu skorzystać inni, a my wykorzystamy go w przyszłości do rozdziału większych funduszy - zapowiada marszałek Sławomir Sosnowski.

• Nabór projektów ma rozpocząć się w listopadzie.

 

- Zgodnie z procedurą wolno nam robić projekty kluczowe, zintegrowane. Chodzi o to, by zwiększyć środki pozyskiwane przez peryferyjne obszary, żeby to wsparcie było efektywne. Ośrodki powiatowe potrzebują dodatkowego wsparcia, tak jak otrzymują je duże miasta, czy obszary wiejskie. Miasta powiatowe też mogą być motorami rozwoju dla lokalnego otoczenia - powiedział w czwartek (19.10) na konferencji prasowej w Świdniku (Lubelskie) marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Samorządy miast powiatowych i zarząd województwa porozumiały się, że środki między poszczególne miasta zostaną rozdzielone po równo, mimo że miejscowości są różnej wielkości. Przedyskutowano zasady, które pozwolą spełnić te porozumienie, a jednocześnie wypełnić wszelkie wymogi prawne i proceduralne wymagane przy dystrybucji środków unijnych - zapewnił Sosnowski.

- Część tych powiatowych projektów mogłaby przepaść, gdybyśmy je skierowali do ogólnych konkursów nie miałyby dostatecznej siły przebicia. Tutaj one będą ze sobą konkurowały, ale na mniejszym obszarze, tylko w jednym mieście - podkreślił.

- To pierwszy taki model wsparcia w kraju. Ma charakter pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, to będą mogli z tego mechanizmu skorzystać inni, a my wykorzystamy go w przyszłości do rozdziału większych funduszy - dodał Sosnowski.

Prace nad przygotowaniem porozumienia trwały kilka lat. Zabiegał o to pos. Artur Soboń (PiS), gdy jeszcze był radnym sejmiku wojewódzkiego. Soboń podkreślił, że mimo różnych przynależności partyjnych współpraca z zarządem województwa, zdominowanym przez PSL, układała się dobrze.

- Cała konstrukcja jest porozumieniem między burmistrzami a marszałkiem. To jest dobre porozumienie dla regionu. Taka współpraca powinna być normą. Burmistrzowie są z różnych opcji politycznych, my też z różnych, w tym przypadku nie to ma znaczenia. Ważne, że dobre projekty będą miały dofinansowanie ze środków europejskich - powiedział Soboń.

Nabór projektów ma rozpocząć się w listopadzie. Sosnowski zadeklarował, że będą szybko ocenione.

Waldemar Jakson, burmistrz 40-tysięcznego Świdnika, największego miasta powiatowego uczestniczącego w porozumieniu podkreślił, że projekty będą dotyczyły programów rewitalizacyjnych, przygotowanych już przez poszczególne samorządy. Obejmują one zarówno inwestycje w infrastrukturę, tworzenie miejsc pracy i działania mające na celu ograniczenie biedy oraz przeciwdziałanie groźbie wykluczenia społecznego. Samorząd Świdnika zamierza m.in. wykorzystać środki unijne na zmodernizowanie obiektów sportowych, przejętych przed laty od miejscowych zakładów lotniczych.

- Chcemy też zrewitalizować śródmieście, sprawić, żeby główny plac miasta stał się miejscem uroczystości, spotkań, odpoczynku dla mieszkańców. Swoje projekty mają też inne organizacje, straż pożarna czy spółdzielnia mieszkaniowa - dodał Jakson.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.