PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin nagrodzony za promowanie idei europejskich

  • PAP/AH    25 września 2017 - 14:55
Lublin nagrodzony za promowanie idei europejskich
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślał, że współpraca z licznymi miastami partnerskimi w Europie pozwala korzystać z wiedzy partnerów, uczyć się od siebie wzajemnie i rozwiązywać konkretne problemy.

Tegoroczną Nagrodę Europy, przyznawaną przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy za promowanie idei europejskich, otrzymał Lublin. Wręczono ją w poniedziałek podczas inauguracji Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej w tym mieście.
• Nagroda Europy została utworzona w 1955 r. Przyznaje ją raz w roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, organizacji zrzeszającej 47 państw członkowskich.

• Lublin jest piątym polskim miastem - po Częstochowie, Gdyni, Katowicach i Słupsku - które otrzymało tę nagrodę.

Przedstawicielom samorządu Lublina nagrodę przekazali przedstawiciele Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy, senator Andrzej Wojtyła i deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Serhii Kiral.

- Jest to najwyższe wyróżnienie za aktywną promocję i budowanie ideałów europejskich. Stanowi ukoronowanie wieloletnich starań społeczności Lublina, który wnosi wkład w zjednoczenie Europy - powiedział Wojtyła.

Serhii Kiral dodał, że samorząd Lublina wraz z Nagrodą Europy otrzymał też 20 tys. euro na wspieranie międzynarodowej wymiany studentów.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że współpraca z licznymi miastami partnerskimi w Europie pozwala korzystać z wiedzy partnerów, uczyć się od siebie wzajemnie i rozwiązywać konkretne problemy.

- Najstarszymi miastami partnerskimi Lublina są Nancy, Lwów, i Muenster. Te miasta dały nam dobry fundament do budowy partnerstwa z innymi miastami. Partnerstwa, które od sfery kultury i współpracy uniwersytetów przeszło do rozwiazywania konkretnych problemów społeczności lokalnych - powiedział Żuk

W uzasadnieniu wyróżnienia zwrócono uwagę, że Lublin ma 25 miast partnerskich w Europie, Ameryce Północnej, Izraelu i Chinach i współpracuje na arenie międzynarodowej w dziedzinach gospodarki, kultury i edukacji. Miasto organizuje wiele ciekawych wydarzeń związanych z Dniem Europy. Tu odbywa się szereg corocznych imprez przyciągających liczną publiczność jak Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

Nagroda Europy została utworzona w 1955 r. Przyznaje ją raz w roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, organizacji zrzeszającej 47 państw członkowskich. Lublin jest piątym polskim miastem - po Częstochowie, Gdyni, Katowicach i Słupsku - które otrzymało tę nagrodę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.