PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Są pieniądze dla 20 innowacyjnych spółek

  • PAP/JL    10 lutego 2016 - 08:24
Lublin: Są pieniądze dla 20 innowacyjnych spółek
Lubelski Park Naukowo-Technologiczny zainwestował ponad 10 mln zł w 20 innowacyjnych spółek. Fot. Pixabay.com

Ponad 10 mln zł zainwestował Lubelski Park Naukowo-Technologiczny w 20 innowacyjnych spółek, tzw. startupów.
O wsparciu decydowała m.in. innowacyjność oraz wskazanie niszy rynkowej dla produktów czy usług, a także szansa na osiągnięcie sukcesu.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny jest spółką samorządu województwa lubelskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, powołaną do ułatwiania przepływu wiedzy z uczelni do biznesu, wykorzystywania badań naukowych do tworzenia nowych technologii i doradztwa w zakładaniu przedsiębiorstw.

Do prowadzonego przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny projektu Innova-Inwest zgłoszono 316 pomysłów. O wsparciu kapitałowym decydowała innowacyjność, wskazanie niszy rynkowej dla wytwarzanych produktów bądź świadczonych usług oraz szansa na osiągnięcie sukcesu rynkowego. Wybrane zostały najbardziej obiecujące przedsięwzięcia.

Selekcja i przygotowywanie firm trwały dwa lata. Z 40 startupami pracowali doradcy, pomagając w przygotowaniu biznes-planów, poszukiwaniu inwestorów, prowadzeniu negocjacji. Ostatecznie powstało 20 nowych spółek, w które Lubelski Park Naukowo-Technologiczny zainwestował ponad 10 mln zł, obejmując w nich mniejszościowe udziały. 12,3 mln zł pozyskane zostały od innych inwestorów, osób prywatnych i spółek, które postanowiły się zaangażować, licząc na zrobienie dobrego interesu.

Wkład Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w poszczególne startupy wyniósł od 50 do 800 tys. zł. Pieniądze w większości pochodziły z unijnego programu operacyjnego innowacyjna gospodarka.

Nowe spółki zajmują się informatyką, biotechnologią, mechatroniką, designer i  edukacją.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny planuje być udziałowcem tych spółek przez trzy do ośmiu lat. Potem ma sprzedać udziały, a z uzyskanych funduszy stworzyć fundusz kapitałowy do wspierania kolejnych innowacyjnych przedsięwzięć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.