PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuski szpital i planetarium ze wsparciem z RPO

  • pt    20 października 2014 - 10:07
Lubuski szpital i planetarium ze wsparciem z RPO

Zintegrowany system e-usług w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze, dostosowanie infrastruktury szpitala do potrzeb nowych kierunków oraz Planetarium Wenus będą dofinansowane z lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
17 października br. podpisane zostały trzy umowy na dofinansowanie ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Środki unijne otrzymały projekty: zintegrowany system e-usług w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze, dostosowanie infrastruktury zielonogórskiego szpitala do potrzeb nowych kierunków oraz Centrum Nauki Keplera – Planetarium WENUS. Podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Polak podkreślała, że są to niezwykle ważne projekty, które wpisują się już w założenia nowej perspektywy unijnej.

 Czytaj też: Samorządy to największy sukces 25-lecia

- To jest otwarcie na nową perspektywę, w której będziemy wspierali inteligentne projekty – mówiła.

Beneficjentem dwóch projektów, na które podpisane zostały umowy jest szpital wojewódzki w Zielonej Górze.

Pierwszy z nich Budowa zintegrowanego systemu e-usług ma na celu poprawę jakości obsługi pacjentów. - Chcemy, żeby szpital był nowoczesny, żeby sprawne obsługiwał pacjentów. Poprawiamy w ten sposób także dostępność i komunikację  - tłumaczyła marszałek Elżbieta Polak.

Czytaj też: Powiaty domagają się od NIK kompleksowej kontroli dotacji na zadania zlecone

W wyniku wdrożenia planowanych działań powstanie e-Platforma udostępniana użytkownikom przez sieć LAN i technologie www.

Głównym elementem e-Platformy będzie Szpitalny Portal Informacyjny (SPI), który ma za zadanie usprawnienie komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej: jednostką ochrony zdrowia a jej pacjentami i kontrahentami. SPI umożliwi udostępnienie w sieci Internet bieżących informacji o jednostce ochrony zdrowia (struktura, personel medyczny, dostępne usługi), zapewni ciągłą komunikację z pacjentami (aktualności, sondy, ankiety).

Umożliwi także pacjentom dokonywanie rejestracji wizyt za pomocą Internetu, a kontrahentom zdalną rejestrację zleceń.

Pacjent otrzyma także łatwy dostęp do danych i informacji dotyczących usług świadczonych przez Szpital Wojewódzki, kadry medycznej, terminarza, zakresu badań miejsc realizacji usług. Realizacja projektu, jak podkreśla dyrektor szpitala Waldemar Taborski, nie skróci kolejek do lekarzy, ale znacznie ułatwi dostęp.

Całkowita wartość projektu: 3 mln zł, dofinansowanie LRPO: 2,6 mln zł.

Marszałek Elżbieta Polak zaznaczyła, że realizacja projektów związanych z e-usługami możliwa jest dzięki zakończeniu budowy sieci światłowodowej w Lubuskiem.

- Region lubuski wciąż jest liderem w Polsce w tym zakresie. Zakończyliśmy budowę światłowodów 1.400 km i dzięki temu możemy realizować projekty usługowe. Kilkadziesiąt projektów w zakresie e-usług w  tej chwili jest wdrażanych w naszym regionie – wyjaśniła marszałek.

Mowa o 29 projektach z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego realizowanych przez instytucje publiczne. Łączna wartość dofinansowania w tym zakresie to 120 mln zł.

Drugi projekt, którego beneficjentem jest zielonogórska lecznica związany jest ściśle z utworzeniem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Na projekt składają się: przebudowa i modernizacja Patomorfologii z rozbudową o Ośrodek Medycznych Nauk Podstawowych, przebudowa i modernizacja Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Pracowni Badań Mikrobiologicznych, zakup sprzętu i wyposażenia dydaktycznego oraz naukowo–badawczego, a także przebudowa układu komunikacyjnego przy ul. Podgórnej.

Całkowita wartość projektu: 21 mln zł, dofinansowanie to 18,1 mln zł

Kolejny dofinansowany projekt to Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenu.

Jak podkreślała marszałek Elżbieta Polak jest to projekt szalenie innowacyjny i ważny dla regionu. - Budujemy szlak Keplera. Na tym szlaku mamy cztery astrobazy. Ma być to przede wszystkim centrum promocji nauk przyrodniczych i  ścisłych. Ma to być miejsce z doskonałymi warunkami dydaktycznymi i konferencyjnymi – tłumaczyła.

Całkowita wartość projektu: 25,9 mln zł, dofinansowanie: 17,9 mln zł

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.