PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie, PO Rybactwo i Morze 2014-2020: Radni chcą dodatkowych 10 mln euro z programu

  • PAP/AT    9 lutego 2016 - 17:52
Lubuskie, PO Rybactwo i Morze 2014-2020: Radni chcą dodatkowych 10 mln euro z programu
Wicemarszałek zaznaczył, że obecnie prowadzone są intensywne prace w celu jak najszybszego wdrożenia Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020 (fot.lubuskie.pl)

• Sejmik woj. Lubuskiego wystąpią do ministerstwa o zwiększenie środków z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" 2014-2020.
• Przyznany dla regionu limit w wysokości 3 mln euro jest niewystarczający
• Samorządowcy wskazali, że lubuskie Lokalne Grupy Rybackie wykorzystały 94 proc. przyznanego im limitu.
Sejmik Woj. Lubuskiego z przedstawicielami regionalnego sektora rybackiego wystąpią do resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej o zwiększenie limitu środków dla regionu z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" 2014-2020. Chodzi o dodatkowe 10 mln euro.

Stanowisko w tej sprawie radni wojewódzcy przyjęli jednogłośnie na ostatniej sesji. Wskazują w nim, że przyznany dla regionu limit w wysokości 3 mln euro jest niewystarczający do dalszej realizacji lokalnych strategii rozwoju tego sektora.

W poprzednim unijnym programie - nazywanym potocznie Programem Operacyjny Ryby - region miał do dyspozycji ponad 100 mln zł.

Czytaj tez: Wędkarze wpuszczą tysiące ryb do rzek na Dolnym Śląsku

Samorządowcy wskazali, że lubuskie Lokalne Grupy Rybackie wykorzystały 94 proc. przyznanego im limitu finansowego pozyskując łącznie ponad 100 mln zł. W regionie funkcjonuje pięć takich stowarzyszeń, co stawia Lubuskie na trzecim miejscu w kraju pod względem ich liczby.

Reprezentanci Lokalnych Grup Rybackich podkreślają, że pieniądze w ramach nowej perspektywy finansowania pozwoliłyby na dalszy rozwój i unowocześnianie sektora rybactwa śródlądowego, ograniczanie bezrobocia na wsiach i poprawę standardu życia mieszkańców obszarów wiejskich, a przez to wzrostu potencjału społeczno - gospodarczego całego regionu.

Czytaj też: Wicemarszałek Jarosław Rzepa członkiem Komitetu Monitorującego Program Operacyjny "Rybactwo i Morze"

"Dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu z poprzedniego programu zrealizowano szereg inwestycji i inicjatyw, m.in. w zakresie dywersyfikacji działalności gospodarczej oraz inwestycji na rzecz drobnej infrastruktury rybackiej. Ze wsparcia skorzystały samorządy, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, firmy i wiele innych instytucji" - powiedział wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

Ponadto wnioski złożone w ramach ochrony środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa pozwoliły na m.in. na rekultywację jezior i zbiorników wodnych czy rozbudowę bazy edukacyjno-turystycznej.

Skorzystały także gminy mając szanse uzyskać dotacje na rewitalizację miejscowości poprzez remonty ścieżek pieszo - rowerowych czy budowanie promenad.

Wicemarszałek zaznaczył, że obecnie prowadzone są intensywne prace w celu jak najszybszego wdrożenia Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.