PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie. Prawie połowa unijnych pieniędzy zakontraktowana

  • PAP/AH    27 listopada 2017 - 17:50
Lubuskie. Prawie połowa unijnych pieniędzy zakontraktowana
Fot. Shutterstock

Prawie 1,8 mld zł zakontraktowanych środków i 504 podpisane umowy - to główne dane dotyczące realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Lubuskie w swoim RPO ma do wydania 906 mln euro.
• Liderami wdrażania unijnych środków są: Zielona Góra, Gorzów Wlkp. i Nowa Sól - największe miasta na Ziemi Lubuskiej.

• W obecnej perspektywie finansowej UE w RPO Lubuskie 2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) województwo ma do dyspozycji 653,3 mln euro i 252,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

W poniedziałek (27 listopada) w Zielonej Górze z udziałem samorządowców, urzędników i polityków odbyła się konferencja połączona z debatą pn. "2 miliardy sukcesów" poświęcona realizacji RPO Lubuskie 2020.

- Blisko 2 mld zł, które już zostały zakontraktowane, to pieniądze przeznaczone na wsparcie innowacyjnych przedsięwzięć w lubuskich firmach, zakup nowoczesnych autobusów w transporcie publicznym, budowę dróg i mostów, ścieżek rowerowych, służbę zdrowia, e-usługi oraz szkoły i przedszkola - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

W obecnej perspektywie finansowej UE w RPO Lubuskie 2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) województwo ma do dyspozycji 653,3 mln euro i 252,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Podczas spotkania marszałek mówiła, że dzięki RPO zakupiono 37 autobusów komunikacji miejskiej, powstało 105 km infrastruktury rowerowej, wybudowano i wyremontowano 53 km dróg. Ponad tysiąc osób rozpocznie działalność gospodarczą.

W sferze społecznej też wiele się zmienia. Powstały 634 miejsca w przedszkolach, w ramach rewolucji w szkolnictwie zawodowym za 172 mln zł prawie 5,5 tys. uczniów weźmie udział w stażach i praktykach zawodowych u pracodawców, a 6,2 tys. mieszkańców skorzysta z programów ochrony zdrowia. To niektóre przykłady wykorzystania środków unijnych.

Liderami wdrażania unijnych środków są: Zielona Góra, Gorzów Wlkp. i Nowa Sól - największe miasta na Ziemi Lubuskiej.

W ramach RPO są realizowane także ZIT-y (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dla miejskich obszarów funkcjonalnych Zielonej Góry (58,3 mln euro) i Gorzowa Wlkp. (49,3 mln euro). Tutaj zakontraktowano ponad 46 proc. zapisanych dla nich w RPO środków.

W przypadku Zielonej Góry podpisano 21 umów na kwotę prawie 165 mln zł (dofinansowania PAP), a w przypadku Gorzowa Wlkp. 23 kontrakty opiewające na ponad 122 mln zł dofinansowania.

Podczas debaty marszałek Polak podkreślała, że dzięki "programowi przyśpieszenia" Lubuskie dynamicznie kontraktuje środki. Zaznaczyła także, że dobry wynik we wdrażaniu, to w dużej mierze zasługa projektów realizowanych w ramach ZIT.

- Jesteśmy tu liderem. Utrzymujemy wysoki poziom i standardy. Razem faktycznie zmieniamy region - podkreślała.

Marszałek zaznaczyła, że dobre wdrażanie przekłada się na dobre wskaźniki ekonomiczne: najniższe w Polsce bezrobocie - 6,8 proc., podwojone PKB, wzrost liczby MŚP, wzrost płac i wpływów z PIT i CIT.

W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-13 region lubuski miał do dyspozycji w swoim programie operacyjnym 491 mln euro. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • B>B>, 2017-11-28 08:40:25

    Lubuskie nie leży chyba na LUBELSZCZYŹNIE.